Jesteśmy zobowiązani pomóc Ukrainie w eksporcie zboża, które pozwoli przeciwdziałać wizji głodu w Afryce i krajach arabskich – mówił wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas pierwszego posiedzenia Międzyresortowego Zespołu ds. Transportu Produktów Rolnych i Spożywczych z Ukrainy.
CZYTAJ: Historyk: Putin chce zagłodzić miliony osób w Afryce i Azji, by wygrać w Europie
Jak poinformował resort rolnictwa w środowym (07.06) komunikacie, uczestnicy posiedzenia analizowali sytuację w zakresie możliwości transportu produktów rolnych i spożywczych z terytorium Ukrainy.
CZYTAJ: Premier Wielkiej Brytanii: G7 bada możliwość transportu zboża z Ukrainy przez Dunaj
Omówiono problemy logistyczne w trzech głównych miejscach: na przejściach granicznych, w transporcie kolejowym i w portach. Ministrowie podzielili się zadaniami – podano. Dodano, że najpilniejsze jest dalsze usprawnienie przejść granicznych poprzez zwiększenie obsady lekarzy weterynarii, a także ewentualne budowanie tymczasowych magazynów na granicy z Ukrainą.
CZYTAJ: Wołodymyr Zełeński: Obecnie w Ukrainie zalega 22-25 mln ton zboża
Przewodniczący Zespołu, wicepremier Henryk Kowalczyk, który prowadził środowe spotkanie wskazał, że ważne jest udrożnienie transportu kolejowego dla 15 składów pociągów na bazie wózków, które mają Ukraińcy, tak aby można było bezpośrednio przewozić – w ukraińskich wagonach – zboże do portu w Gdańsku. Dodał, że do portu w Gdańsku jeździłyby także samochody.
Jak podał resort, podczas spotkania omawiano możliwości urządzenia terminala zbożowego o powierzchni magazynowej na ok. 100 tys. ton. Pozwoliłoby to na prowadzenie na dużą skalę eksportu zboża zarówno ukraińskiego, jak i polskiego – oceniono.
– Zboże jest newralgicznym produktem w przeciwdziałaniu wizji głodu w Afryce i krajach arabskich. Jesteśmy zobowiązani pomóc Ukrainie w eksporcie. W tym celu musimy rozpatrywać różne rozwiązania i szukać nowych możliwości – podkreślił, cytowany w komunikacie wicepremier Kowalczyk.
CZYTAJ: „Polski rynek zalewany jest ukraińskim zbożem”. Protest Agrounii w Lublinie
Międzyresortowy Zespół do spraw Transportu Produktów Rolnych i Spożywczych z Ukrainy jest organem pomocniczym, który został powołany 23 czerwca 2022 roku.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. pixabay.com