NATO: Szwecja i Finlandia podpisały protokoły akcesyjne

net epa10051227 2022 07 05 115130

Rozpoczął się proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim – poinformował we wtorek (05.07) sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (na zdj.).

CZYTAJ: Prezydent Duda: Państwa Sojuszu mówią jednym głosem w kwestii bezpieczeństwa

– Podpisanie protokołów akcesyjnych uruchamia proces ratyfikacji w każdym z krajów członkowskich – powiedział Stoltenberg przed podpisaniem protokołów przez ambasadorów państw Sojuszu.

W zeszłym tygodniu w czasie szczytu NATO sojusz podjął historyczną decyzję o zaproszeniu do organizacji sąsiadującej z Rosją Finlandii i Szwecji. Pomimo dojścia do porozumienia przez kraje sojusznicze, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzega, że Ankara wciąż może zablokować proces akcesyjny jeżeli dwa kraje kandydujące nie spełnią żądania Turcji dotyczącego ekstradycji lub deportacji osób podejrzewanych przez Turcję o terroryzm, w tym członków organizacji syryjskich Kurdów YPG/PYD.

CZYTAJ: Przywódcy NATO zaprosili Szwecję i Finlandię do Sojuszu

Erdogan przekazał, że turecki parlament może odmówić ratyfikacji umowy ze Szwecją i Finlandią. Jak komentuje AP, jest to poważne zagrożenie, ponieważ przystąpienie do NATO musi zostać formalnie zatwierdzone przez wszystkie 30 państwa członkowskie.

Jako bliscy partnerzy NATO Szwecja i Finlandia uczestniczyły już w niektórych spotkaniach Sojuszu, które dotyczyły kwestii, które bezpośrednio ich dotyczyły.

CZYTAJ: Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO

Jako państwa oficjalnie zaproszone do dołączenia mogą uczestniczyć we wszystkich spotkaniach ambasadorów państw NATO, choć na razie bez prawa głosu.

Ratyfikacja przez Polskę powinna zakończyć się w te wakacje

– Ratyfikacja przez Polskę akcesji Szwecji i Finlandii do NATO powinna zakończyć się w te wakacje, od początku chcemy tę decyzję podjąć w możliwie szybkim terminie – powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu był pytany na konferencji prasowej w KPRM, kiedy można spodziewać się przyjęcia ustawy, która upoważni prezydenta do ratyfikowania protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Szwecji i Finlandii do NATO.

– Myślę, że to powinno się zakończyć w te wakacje. Mamy przed sobą jeszcze kilka posiedzeń Sejmu w okresie wakacyjnym. I nasza wola od samego początku była, aby w możliwie szybkim terminie tę decyzję podjąć – odpowiedział Müller.

Przypomniał, że „decyzję kierunkową” ws. zgody na dołączenie nowych członków do Sojuszu Północnoatlantyckiego polski rząd podjął już przed szczytem NATO w Madrycie. „Na tamtym etapie trzeba było decyzji Rady Ministrów, teraz polskiego parlamentu, tak jak mówię, moim zdaniem to będzie już w te wakacje” – powtórzył Müller.

W Polsce proces ratyfikacji wymaga uchwalenia przez parlament specjalnej ustawy, w której wyrażona zostaje zgoda na ratyfikację przez prezydenta protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego. Ustawa taka jest uchwalana zwykłą większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. Następnie ustawa trafia pod obrady Senatu oraz do podpisu prezydenta.

Centrum Informacyjne Sejmu przekazało, że Sejm zajmie się projektem niezwłocznie po jego przedłożeniu przez rząd.

PAP / RL / opr. AKos

Infografika Maciej Zieliński

Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Exit mobile version