Nawałnice nad Polską: powalone drzewa, ewakuacja i „trasa grozy”

mid 22701441 2022 07 01 220440

Burze, które w piątek (01.07) przeszły nad Polską, były powodem 2845 interwencji Straży Pożarnej. Na Pomorzu do najpoważniejszego wypadku doszło w miejscowości Wolność koło Chojnic, gdzie przewrócone drzewo uwięziło w samochodzie 5 osób. To dwie kobiety i troje dzieci. Wszyscy trafili do szpitala. Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązuje także w województwie lubelskim.

CZYTAJ:  Połamane drzewa, uszkodzone dachy. Burze przechodzą przez region

W Czaplinku (zachodniopomorskie) na jeziorze Drawsko przewrócił się jacht typu Omega, z wody podjęto 6 osób – 5 dzieci i instruktor.

Wichura zerwała iglicę z zabytkowego kościoła św. Jacka w Słupsku. Iglica spadła na dach kościoła. Prawdopodobnie uszkodziła też więźbę dachową. Świątynia pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku.

Nawałnice przechodzące nad województwem pomorskim przerwały Open’er Festival 2022 w Gdyni. Po godz. 19.00 ze względu na załamanie pogody organizatorzy zadecydowali o przerwaniu trwających koncertów i zarządzili ewakuację z terenu festiwalu.

Jak poinformowała Państwowa Straż Pożarna, w piątek do godz. 20.00 w związku z burzami, strażacy odnotowali 2845 interwencji. Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie województwa kujawsko-pomorskiego – 696, pomorskie – 676, zachodniopomorskie – 447, wielkopolskie – 396, warmińsko-mazurskie – 167, dolnośląskie – 97, lubuskie – 90.

– Ewakuowano prewencyjnie (bez udziału straży pożarnej) 17 obozów pod namiotami (826 osób) przed wystąpieniem niebezpiecznych zjawisk – podał bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że pięć obozów było w woj. wielkopolskim, cztery w warmińsko-mazurskim, zaś trzy w woj. zachodniopomorskim.

W województwie kujawsko-pomorskim w miejscowości Rybno, w trakcie burzy, ewakuowano 22 osoby. Udział w akcji brało 1 strażaków i 6 ratowników. – Nie odnotowano osób rannych podczas ewakuacji – podkreślił rzecznik PSP bryg. Karol Kierzkowski.

Ponad 125 tys. odbiorców pozbawionych prądu

Jak przekazał w piątek wieczorem na Twitterze, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak do godz. 20 dostaw prądu pozbawionych było około 125,5 tys. odbiorców na terenie 7 województw, przez które przechodziły burze.

Marek Kubiak doprecyzował, że najwięcej odbiorców jest pozbawionych dostaw prądu w woj. pomorskim – 34 tysięcy. W woj. wielkopolskim – 33 tys., kujawsko-pomorskim – 26,4 tys., zachodniopomorskim – 22,5 tysiące, łódzkim – 6,2 tys., śląskim – 1,9 tys. i dolnośląskim – 1,5 tys.

DK 91 zamieniła się w „trasę grozy”

– Trasa grozy, największe kawałki lodu z nieba, jakie widziałam, koszmar – te i jeszcze mocniejsze określenia usłyszał reporter PAP od kierowców podróżujących DK 91 na odcinku Toruń – Włocławek w piątkowe popołudnie. Nad tą, jak i wieloma drogami w regionie, szalała nawałnica z ogromnym gradem.

Wiele osób podróżujących na odcinku Włocławek – Toruń w piątek między godziną 17 a 19 kompletnie nie wiedziało, co robić. W kilka sekund pojawiała się przed nimi ściana wody, a w dach i szyby aut uderzał grad, momentami bardzo pokaźnych rozmiarów.

Sporo aut zostało uszkodzonych. Kierowcy uciekali, gdzie tylko mogli. Jedni zatrzymywali się na poboczu, licząc, że przeczekają najgorsze. Inni walczyli o miejsca pod daszkiem stacji benzynowych. Tak, aby nie ucierpieć w wyniku uderzenia lecącego z nieba lodu, a także ochronić auto.

– To koszmar, przecież przed chwilą było piękne słońce – mówiła reporterowi PAP jedna z kobiet, która znalazła schronienie na stacji benzynowej. Druga dodała, że dawno nie najadła się tyle strachu. – Trasa grozy. Przez dziesięć kilometrów z mężem jechaliśmy „na czuja”, bo nic nie było widać. Wycieraczki nie pomagały – mówiła poruszona. Wiele osób wskazywało, że „to największe lecące z nieba kawałki lodu”, jakie widzieli, jadąc kiedykolwiek samochodem po Polsce. Zatankować nie mogli, bo na stacjach przestały działać systemy informatyczne.

Część osób zmuszona była wzywać pomoc i lawety, bo samochody odmawiały posłuszeństwa, bądź po prostu uszkodził je grad, czy spadające gałęzie. Reporter PAP pokonał trasę 60 km z Włocławka do Torunia w ponad 100 minut. Konieczne były wielokrotne, wymuszone postoje, np. pod wiaduktami, gdzie ludzie zatrzymywali auta, blokując całą szerokość drogi.

Ostrzeżenie także dla lubelskiego

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne 3. stopnia o burzach z gradem, które mogą występować na terenie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i łódzkiego.

Z kolei ostrzeżenia 2 stopnia przed burzami z gradem IMGW wydał dla województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, opolskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i śląskiego.

RL / PAP / opr. ToMa

Na zdj. Szczecin po piątkowej nawałnicy, fot. PAP/MARCIN BIELECKI

Exit mobile version