W Lublinie odbędą się dziś (3.07) uroczystości w 73. rocznicę „Cudu Lubelskiego”.
3 lipca 1949 roku na obrazie Matki Bożej z archikatedry lubelskiej pojawiły się łzy. Na pamiątkę tego wydarzenia w archikatedrze obchodzone jest święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej.
– Wydarzenie to wywołało wielkie poruszenie wśród ludzi – mówi ks. prał. Adam Lewandowski, proboszcz lubelskiej parafii archikatedralnej. – Ludzie odnajdywali w tym znaku jakoś wezwanie do nawrócenia, do przemiany. Oczywiście to wydarzenie wówczas bardzo się spodobało ówczesnym władzom. Zaczęły prześladować, skazywać wyrokami na więzienie wiele osób. To tym bardziej pokazało jak ten znak jest przemawiający dla ówczesnego społeczeństwa.
Tegoroczne uroczystości rozpocznie o godzinie 19.00, msza na placu Katedralnym. Uroczystościom będzie przewodniczył i homilię wygłosi ksiądz biskup Grzegorz Suchodolski, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej.
Następnie wierni przejdą w procesji ulicami: Królewską, Lubartowską, Świętoduską i deptakiem, przez plac Łokietka wrócą do archikatedry.
Podczas obchodów zostaną wygłoszone uroczyste podziękowania dla ks. prał. Adama Lewandowskiego, który po 25 latach posługi jako proboszcz lubelskiej parafii archikatedralnej przechodzi na emeryturę.
Nowym proboszczem archikatedry został mianowany ks. Krzysztof Kwiatkowski, który dotychczas był kanclerzem lubelskiej kurii.
„Cud lubelski” jest uznawany za początek walki państwa z Kościołem. Gdy zauważono łzy na obrazie, a wiadomość rozeszła się w całym mieście, wojsko otoczyło i odcięło Lublin od świata. Były prowokacje i ostre represje. Według oficjalnych dokumentów aresztowano i osadzono kilkaset osób.
Utrudnienia w Lublinie
W związku z uroczystościami rocznicy „Cudu Lubelskiego” w godzinach 20.30-22.00 wystąpią utrudnienia w ruchu na części lubelskich ulic.
Przejście uczestników procesji odbędzie się przy całkowicie wstrzymanym ruchu kołowym.
Dla linii komunikacji miejskiej wyznaczono objazdy z ominięciem ulic, którymi przejdą pątnicy. Objazdy dotyczą linii: 1, 4, 6, 17, 22, 23, 39 oraz 156 i 160.
JZon / AKos opr. DySzcz / AKos
Fot. archiwum