Okuliści z całego świata przyjeżdżają szkolić się w Lublinie

img 20220706 164017 2022 07 06 185246

Specjaliści z całego świata przyjeżdżają do Lublina, żeby szkolić się w operacjach oczu za pomocą najnowszej technologii 3D oraz maszyn Verion odpowiedzialnych za leczenie zaćmy. W Klinice Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie używany jest najnowocześniejszy i najbardziej precyzyjny sprzęt dostępny na rynku.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Nowy sprzęt trafił do lubelskich okulistów

– Przeprowadziliśmy dziesięć operacji zaćmy w najnowszej technologii 3D z Verionem oraz jedną operację po urazie oka z odwarstwioną siatkówką i krwotokiem. Był to skomplikowany zabieg – mówi ordynator kliniki okulistyki w Atenach Ioannis Mallias. – Będę uczestniczył w operacjach z użyciem najnowszego sprzętu 3D. Obserwując i asystując, będę mógł doskonalić swoje umiejętności. Będziemy też używać aparatu Verion do chirurgii refrakcyjnej zaćmy. Przy pomocy tego leczy się zaćmę z astygmatyzmem, starczowzrocznością. To najnowsza technologia.

CZYTAJ:  Technologia przyszłości posłuży lubelskim okulistom

– Jest to dosyć skomplikowana procedura, wymaga szkoleń – mówi prof. Robert Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego i SPSK1 w Lublinie – My w Lublinie mamy kontakt z tym sprzętem od 4 lat. Nabyliśmy doświadczenia w Szwajcarii w Lugano, tak, że dla nas jest to standard. Osoby, które chcą poznać ten sprzęt, odwiedzają nas po to, żeby mieć kontakt z urządzeniem, żeby nas spytać i zobaczyć, jak ten sprzęt funkcjonuje, przed wdrożeniem tego urządzenia i tej technologii u siebie. Doktor z jednej strony będzie obserwował operację po to, żeby wzbogacić swoje doświadczenie, a potem my to jeszcze omawiamy. Sprzęt 3D i Verion pozwalają na to, że obserwator widzi świetnie wszystkie elementy operacji. I doktor Mallias u siebie w Atenach będzie starał się taką technologię wprowadzić.

CZYTAJ: Lubelska klinika z międzynarodową nagrodą. Okuliści docenieni za pionierskie badania

– Problemy z oczami mam z pół roku, z rok czasu – mówi jeden z pacjentów. – Na jedno oko miałem robione operacje zaćmy, teraz na drugie. Chce móc czytać, widzieć litery.

– Zaćma jest całkowicie uleczalna – kontynuuje prof. Rejdak. – To jest leczenie chirurgiczne, operacyjne. I taki sprzęt, bardzo technologicznie zaawansowany, pomaga w precyzji i w bezpieczeństwie tych zabiegów. Dzięki temu te zabiegi kończą się w zasadzie perfekcyjnym wynikiem z dużą dokładnością. Staramy się leczyć również astygmatyzm, starczowzroczność. Mamy w tej chwili całą gamę nowoczesnych soczewek.

– Technologia 3D umożliwia perfekcyjny obraz i wizualizację siatkówki oraz ciała szklistego, dzięki czemu zabieg jest precyzyjny i bezpieczny – opowiada Ioannis Mallias. – Technologia zmniejsza użycie światła. Jego intensywność jest niższa, dzięki czemu redukuje się fototoksyczność światła podczas zabiegu. Natomiast technologia Verion pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnej osi soczewki torycznej i zniesienie astygmatyzmu do zera.

– W warunkach pandemii mniej osób poddawało się operacjom. W tej chwili jeszcze jest pewien taki lęk; pacjenci później zgłaszają się na operację zaćmę. Apelujemy, żeby zgłaszać się wcześniej. Nie czekać do momentu, kiedy choroba jest zaawansowana. Operacja jest wtedy trudniejsza i rekonwalescencja trwa dłużej – apeluje prof. Robert Rejdak.

CZYTAJ: Pomoże w operacji zaćmy i korekcji astygmatyzmu. Nowy sprzęt trafił do lubelskich okulistów 

W Lublinie z użyciem najnowocześniejszej technologii odbyło się już kilkadziesiąt operacji.

RyK / opr. KB

Fot. nadesłane / RyK

Exit mobile version