ONZ: przez wojnę w Ukrainie ubóstwo na świecie wzrosło szybciej niż przez pandemię

ubostwo 2 2022 07 07 185519

– Rosnące szybko koszty życia, spowodowane przede wszystkim wojną w Ukrainie, w ciągu trzech miesięcy wpędziły w ubóstwo 71 mln ludzi – czytamy w raporcie opublikowanym w czwartek (07.07) przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Zaznaczono, że przez wojnę poziom ubóstwa wzrósł znacznie szybciej niż w szczycie pandemii COVID-19.

UNDP poinformował, że przez trzy miesiące od wybuchu wojny na Ukrainie liczba osób dotkniętych ubóstwem wzrosła o 71 mln, czyli szybciej niż przez 18 miesięcy lockdownów i ograniczeń wywołanych pandemią COVID-19, gdy liczba ta zwiększyła się o 125 mln osób.

CZYTAJ: Szef unijnej dyplomacji: wojna Rosji z Ukrainą grozi wywołaniem globalnej fali głodu

– Bezprecedensowy wzrost cen oznacza dla wielu ludzi na świecie, że żywność, na którą mogli sobie wczoraj pozwolić, dziś nie jest już dla nich dostępna – podkreślił szef UNDP Achim Steiner. Dodał, że ubóstwo na świecie rośnie „w błyskawicznym tempie”, co grozi głodem milionom osób oraz wzrastającym niepokojami społecznymi.

Według UNDP wzrost cen podstawowych towarów już uderzył silnie w regiony Afryki Subsaharyjskiej, Bałkanów oraz basenu Morza Kaspijskiego, a inflacja najbardziej dotyka najbiedniejsze gospodarstwa domowe.

CZYTAJ: Historyk: Putin chce zagłodzić miliony osób w Afryce i Azji, by wygrać w Europie

Steiner przekazał, że UNDP dąży do natychmiastowego przekazania wsparcia finansowego potrzebującym państwom. – Pomóc mogłoby np. zawieszenie spłaty długów w ramach programu prowadzonego już podczas pandemii przez Bank Światowy – czytamy w raporcie. UNDP postuluje wprowadzenie dwuletniego moratorium na spłatę długów dla wszystkich państw rozwijających się.

W raporcie UNDP wśród krajów najbardziej dotkniętych konsekwencjami galopującego wzrostu cen wymieniono Armenię, Sri Lankę, Etiopię, Nigerię, Jemen oraz Sudan.

Według UNDP obecnie na świecie dotkniętych lub zagrożonych ubóstwem jest ponad 5 mld osób, czyli blisko 70 proc. światowej populacji. 675 mln osób musi przeżyć za mniej niż równowartość 1,90 dolara dziennie. Ta grupa powiększyła się przez trzy miesiące od marca o 51 mln.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version