Partyzanci znów wyzwolą Szczebrzeszyn. Rekonstrukcja legendarnego wyczynu „Podkowy”

partyzanci 2022 07 24 091712

Mieszkańcy Szczebrzeszyna w niedzielę (24.07) upamiętnią 78. rocznicę wkroczenia do miasta oddziału Armii Krajowej dowodzonego przez Tadeusza Kuncewicza ps. „Podkowa”.

77 lat temu major Tadeusz Kuncewicz na czele swojego oddziału wkroczył do miasta i zlecił zatknięcie biało-czerwonej flagi na ratuszu, czym obwieścił wyzwolenie miasta spod okupacji niemieckiej.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Rekonstrukcja wyzwolenia Szczebrzeszyna przez oddział AK „Podkowy”

Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kościele pw. św. Mikołaja w intencji poległych, pomordowanych i żyjących „Podkowiaków”. Następnie uczestnicy przejdą pod pomnik Polski Walczącej i tablicę majora Kuncewicza.

W programie jest także inscenizacja historyczna zdobycia ratusza przez partyzantów oraz żołnierski posiłek z udziałem wojska oraz rekonstruktorów.

CZYTAJ: 77. rocznica wyzwolenia Szczebrzeszyna. Odsłonięto mural upamiętniający majora Tadeusza Kuncewicza [ZDJĘCIA]

Obchody rozpoczną się o 11:00.

Major „Podkowa” był legendą zamojskiej Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny nie mógł pogodzić się z nową, komunistyczną władzą. Pod koniec czerwca 1945 roku „Podkowa”, wraz z ponad 20 swymi podkomendnymi, przebranymi w mundury Ludowego Wojska Polskiego, wyruszył zdobyczną ciężarówką na Zachód. Udało im się dotrzeć do amerykańskiej strefy okupacyjnej na terenie Niemiec. Jednak zostali wydani przez Amerykanów w ręce Czechów, którzy oszukali amerykańskich oficerów, że Polacy są grupą żołnierzy SS. Tadeusz Kuncewicz został aresztowany i w lipcu 1947 r. trafił na Lubelski Zamek. W procesie skazano go na 10 lat więzienia. Wyrok odbywał na Zamku Lubelskim, we Wronkach i Knurowie. Z więzienia wyszedł w 1955 roku. Pracował jako kasjer na dworcu kolejowym w Lublinie, dyspozytor w Małaszewiczach i w Warszawie. Był zaangażowany w budowę Dworca Centralnego. Zmarł w Warszawie 8 lutego 1991 r. Za walkę w Armii Krajowej został odznaczony m.in. Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.

EwKa / opr. ToMa

Fot. archiwum / nadesłane

 

Exit mobile version