Zagrożenia geopolityczne wobec wojny na Ukrainie, podejście do dalszej integracji europejskiej, energetyka i relacje gospodarcze oraz niedostateczne wsparcie sprzętowe Niemiec dla Ukrainy były tematami rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego i szefa CDU Friedricha Merza – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
CZYTAJ: Premier: PiS zrobi wszystko, aby strategia energetyczna była dostosowana do czasu wojny
Müller był pytany na czwartkowej (28.07) konferencji prasowej o spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z liderem niemieckiej CDU Friedrichem Merzem.
Lider chadeckiej partii CDU i szef frakcji parlamentarnej CDU/CSU w niemieckim parlamencie Friedrich Merz przebywa od środy w Polsce; w środę spotkał się m.in. z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, w czwartek zaś z Morawieckim. Złożył także wieńce przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego i Pomnikiem Bohaterów Warszawskiego Getta.
– Pan premier spotkał się z przewodniczącym CDU Merzem. Jak wiemy, to jedna z najważniejszych partii politycznych w Niemczech, partia, która przez wiele lat rządziła, w związku z tym chcemy podtrzymywać te relacje dwustronne również na poziomie partyjnym. Główne tematy były oczywiście związane z ryzykami geopolitycznymi, z tym, co się dzieje na terenie Ukrainy – konfliktem zbrojnym wywołanym przez Rosję oraz konsekwencjami tego konfliktu – powiedział w czwartek Müller.
Jak doprecyzował, chodzi przede wszystkim o kwestie energetyki.
Rzecznik rządu poinformował również, że podczas rozmów strona polska wyraziła także sprzeciw wobec „niektórych pomysłów niemieckich w zakresie dalej idącej integracji europejskiej, rozumianej jako federalizacja”.
– Oczywiście jesteśmy przeciwnikami tego, żeby Unia Europejska miała kształt federalny, więc tutaj też zostało wyrażone krytyczne stanowisko – zaznaczył Müller.
Podkreślił także, że rozmowy dotyczyły również coraz intensywniejszej współpracy gospodarczej między Polską a Niemcami:
– Na tym polu Polska i Niemcy od wielu lat zwiększają swoją współpracę, stosunki gospodarcze pod kątem środków, inwestycji, które są po obu stronach realizowane, są satysfakcjonujące; one są ważne dla naszej dwustronnej współpracy.
CZYTAJ: Media: mimo deklaracji niemiecki rząd zmniejsza dostawy pomocy wojskowej dla Ukrainy
Dodał ponadto, że strona polska uważa, iż dostawy sprzętu wojskowego dla Ukrainy, ale również Polski w zamian za sprzęt przekazany Ukrainie są ze strony niemieckiej niesatysfakcjonujące:
– O tym premier też wprost powiedział: że liczymy na to, że w tym zakresie Niemcy poczynią dalej idące kroki, które były zresztą wcześniej zapowiedziane – chodzi tu o wypełnienie zapewnień, które były już składane – dodał rzecznik rządu.
RL/PAP/opr. KB
Fot. PAP/Mateusz Marek