Premier: demony totalitaryzmu, kolonializmu i imperializmu ciągle żyją w Rosji

mid 22714305 2022 07 15 222348

– Rosjanie znów mordują, uderzają w niewinnych, strzelają do kobiet i dzieci; po doświadczeniach XX w. nadal nie jesteśmy wolni od demonów totalitaryzmu, nacjonalizmu, kolonializmu i imperializmu – one żyją ciągle w Rosji – mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki

W kolejnym odcinku swojego podcastu, premier nawiązał do czwartkowego zamachu w Winnicy w środkowej Ukrainie, gdzie na centrum miasta spadły trzy rosyjskie rakiety. W wyniku ataku zginęło co najmniej kilkanaście osób, wśród nich kilkuletnie dziecko.

CZYTAJ: Mateusz Morawiecki: Spadkobiercą ukraińskich nacjonalistów jest „ruski mir”

– Rosjanie znów mordują i znowu uderzają w niewinnych, strzelają do kobiet i dzieci – powiedział premier, dodając, że „te obrazy powinny pozostać z nami, jako przestroga na całe życie”.

– Ale wyobraźmy sobie teraz, że naród ukraiński zamiast bronić swojej ojczyzny, wynajmuje w tym celu armię najemnych cyborgów. Technologicznie, pewnie teoretycznie, byłyby nie do zastąpienia, ale czy broniłyby wolności Ukrainy, gdyby ktoś zapłacił im więcej – mówił Morawiecki.

CZYTAJ: Premier Morawiecki: Mimo prowokacji i zagrożeń Polska wzmacnia swoje bezpieczeństwo

Stwierdził, że „wojna nigdy nie była i nigdy nie będzie grą w szachy, w której liczy się tylko kunszt strategiczny”. – Wojna zawsze jest sprawą życia i śmierci dla konkretnych ludzi. Wolności lub niewoli dla konkretnych państw – podkreślił.

Przyznał, że co prawda notujemy gigantyczny postęp technologiczny, ale – jak mówił – „chyba trudno powiedzieć, żebyśmy dokonali postępu w kategoriach moralnych”. – W końcu po potwornych doświadczeniach XX w. nadal nie jesteśmy wolni od demonów totalitaryzmu, ale także demonów nacjonalizmu, kolonializmu i imperializmu – one żyją ciągle w Rosji – powiedział Morawiecki.

CZYTAJ: Rośnie liczba ofiar w Winnicy. W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego zginęło co najmniej 12 osób

Zaznaczył, że dla niego pytanie o przyszłość armii jest pytaniem nie tylko o technologię, ale i o wartości”. – Wobec zagrożeń przyszłości musimy być silniejsi niż dziś, to pewne – powiedział premier. – Ale sprawą jeszcze ważniejszą jest pytanie kim chcemy być jako ludzie, jako naród, jako wspólnota wolnych państw. Technologiczna siła jest dziś po stronie Zachodu, ale czy to wystarczy by wygrać z Rosją? – dodał.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Exit mobile version