We wtorek 12 lipca obchodzony jest Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. W zorganizowanych z tej okazji uroczystościach na cmentarzu wojennym we wsi Sochy w powiecie zamojskim weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Obchody rozpoczną się o godzinie 17.00.
Wcześniej Wojewódzkie Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej odbędą się w Osówku w powiecie janowskim. Uroczystości rozpoczną się od mszy świętej polowej odprawionej w intencji osób pomordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych. Początek nabożeństwa o godzinie 10.00 pod pomnikiem Ofiar Pacyfikacji w Osówku.
Główne uroczystości w Osówku z ceremoniałem wojskowym rozpoczną się około godziny 11.15. W programie jest między innymi: wprowadzenie kompanii honorowej, złożenie meldunku oraz odegranie hymnu państwowego. Później zaplanowano okolicznościowe przemówienia, a po nich apel pamięci i salwę honorową. Następnie pod pomnikiem Ofiar Pacyfikacji w Osówku nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Na zakończenie zabrzmi melodia „Cisza”.
CZYTAJ: Zginęli za to, że byli Polakami. Lubelszczyzna pamięta o męczeństwie wsi polskiej [ZDJĘCIA]
Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to święto państwowe ustanowione 29 września 2017 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę. Stanowi hołd złożony mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę podczas II wojny światowej: wspieranie partyzantki, włączanie się w działania konspiracyjne oraz pomoc udzielaną osobom ukrywającym się przed prześladowaniami.
Data święta nie jest przypadkowa. 12 lipca w 1943 roku rozpoczęła się pacyfikacja wsi Michniów w województwie świętokrzyskim, która jest dziś symbolem wszystkich miejscowości spacyfikowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. W obecnych granicach państwa jest ich 817.
EwKa / opr. ToMa
Fot. PAP/Waldemar Deska