Wciąż obniża się poziom Wisły w Puławach. Rzeka ma już tylko 89 centymetrów głębokości. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o pogłębiającej się suszy hydrologicznej, która obejmuje także tereny Lubelszczyzny.
– To bardzo niepokojące, bo każda kolejna dekada jest o trzy dziesiąte stopnia cieplejsza, jeśli chodzi o średnią roczną temperaturę – mówi Jerzy Kozyra zajmujący się globalnym ociepleniem w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. – I tak było od trzydziestu lat. Natomiast ostatnia dekada była cieplejsza o jeden stopień. Jeśli pomnożymy 0,3 razy 10 to wychodzi nam, że pod koniec wieku temperatura w Polsce i na świecie będzie o trzy stopnie wyższa. Dokładnie o tym mówimy od 20-30 lat, że tego typu ocieplenie jest możliwe w wyniku dostarczenia do atmosfery gazów cieplarnianych i ogólnie zmiany gospodarowania, użytkowania gruntów, zabetonowywania powierzchni – dodaje Jerzy Kozyra.
CZYTAJ: Raport Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa: w Lubelskiem najwięcej gmin dotkniętych suszą
Zdaniem Jerzego Kozyry pogłębiająca się susza hydrologiczna może doprowadzić nawet do problemów z pozyskaniem wody przez elektrownie.
Niski poziom rzek może też niekorzystnie wpływać na faunę. Chodzi między innymi o ptaki zamieszkujące okolice Wisły. W Puławach poziom rzeki obniżył się do 89 centymetrów.
– Zarówno bardzo wysoka jak i bardzo niska woda jest groźna dla ptaków – mówi członek Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego Piotr Safader. – Zbyt niski stan wód powoduje, że jest silna presja drapieżników, które docierają do różnego rodzaju wysepek rzecznych. Tam liczne gatunki naszych ptaków wiślanych, a więc rybitwa rzeczna, białoczelna, sieweczki rzeczne wyprowadzają lęgi. Niski stan wód to odcięcie naszej ichtiofauny, ryb, od tarlisk. To w konsekwencji ograniczenie liczby ryb na Wiśle, ograniczenie bazy pokarmowej dla tych gatunków, które prawie w 100 procentach żywią się rybami zdobywanymi w Wiśle – dodaje Piotr Safader.
Z kolei przy wysokim poziomie rzeki gniazda ptaków w okresie lęgowym są porywane przez wodę, co prowadzi do ograniczania populacji danego gatunku.
ŁuG / opr. PrzeG
Fot. archiwum