Rosyjscy okupanci wywożą każdego miesiąca z obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy około 100 tys. ton zboża; rolnicy dostają ultimatum – albo sprzedadzą zboże po cenie kilkakrotnie niższej niż rynkowa, albo ich gospodarstwo zostanie zajęte – poinformował rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.
„W obwodzie zaporoskim okupanci utworzyli tzw. Państwowy Koncern Zbożowy. W zarządzie (tej struktury) znalazło się 20 elewatorów ze zbożem. W rzeczywistości (Rosjanie) te elewatory ukradli, ponieważ ich właściciele nie zgodzili się współpracować z (najeźdźcami)” – czytamy na łamach serwisu.
Jak dodano, zagarnięte ziarno trafia najczęściej do Egiptu, Turcji i „krajów Bliskiego Wschodu”.
CZYTAJ: Ukraina: rosyjskie wojska omyłkowo zestrzeliły własny bombowiec
Wcześniej w poniedziałek (18.07) minister obrony Turcji Hulusi Akar powiadomił, że powstał już „ogólny plan” dotyczący korytarza eksportowego ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, wypracowany przez delegacje wojskowe z Ukrainy, Rosji i Turcji. Agencja Reutera przekazała, powołując się na służby prasowe Kremla, że we wtorek, podczas spotkania w Teheranie, prezydent Władimir Putin i turecki przywódca Recep Tayyip Erdogan będą omawiać kwestię odblokowania sprzedaży zboża z Ukrainy.
Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, przewożonego głównie drogą morską. Miliony ton ziarna są obecnie składowane w portach na wybrzeżu Morza Czarnego, blokowanych przez rosyjskie okręty.
RL / PAP / opr. WM
Fot. pixabay.com