Od dziś (15.07) wymiana źródeł ciepła z kopciuchów na ogrzewanie niskoemisyjne oraz docieplanie domów jednorodzinnych staną się dostępne dla osób, których nie stać było na finansowanie inwestycji z własnego budżetu.
CZYTAJ: Minister Anna Moskwa: Wprowadzamy program Czyste Powietrze Plus
– Program „Czyste powietrze plus” eliminuje największą barierę w sięganiu po dofinansowanie termomodernizacji z puli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – wyjaśnia jego wiceprezes, Paweł Mirowski. – Program do tego czasu opierał się o tzw. metodę refinansowania inwestycji, czyli najpierw ponosiliśmy koszty związane z realizacją inwestycji zgodnych z programem, a dopiero później, po złożeniu wniosku o dofinansowanie, rozliczeniu, te środki finansowe trafiały na nasze konto. Natomiast wprowadzamy tzw. ścieżkę refinansowania, element, który będzie umożliwiał uzyskanie do 50 procent przyznanej dotacji jeszcze przed rozpoczęciem zadania.
Jak podkreślał w Radiu Lublin wiceprezes Mirowski, kwoty dotacji dla beneficjentów o najniższych dochodach wzrastają o 10 tysięcy złotych .
Uprawnieni do podwyższonego poziomu wsparcia mogą liczyć na 47 tysięcy złotych, a do najwyższego – na 79 tysięcy.
Pieniądze z zaliczki w ramach prefinansowania i z końcowego rozliczenia Fundusz wypłaci bezpośrednio wykonawcom robót. Umowy z nimi są obowiązkowym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie.
JB / opr. KB
Fot. pixabay.com