Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: Nie ma problemu z dostępnością testów na COVID-19

mk000616 cr 2022 07 11 212053

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

– Nie ma problemu z dostępnością testów na COVID-19. Testy są w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Każdy POZ, który się zwróci z zapotrzebowaniem o te testy, otrzyma je – zapewnił w poniedziałek (11.07) rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz pytany był w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej m.in. o to, czy to jest dobry moment, aby testy na obecność COVID-19 były bardziej powszechne i można by je wykonać „z ulicy”.

CZYTAJ: Prof. Szuster-Ciesielska: tylko masowe testy na COVID przerwą łańcuch transmisji

– Zgodnie z zaleceniem WHO, w oparciu o które postępuje większość państw, w tym m.in. Polska, podstawową, celowaną grupą osób, która powinna być testowana, to od początku podkreślamy, są osoby objawowe i osoby z grup ryzyka. I w ich stronę kierujemy możliwość testowania w POZ – powiedział Andrusiewicz.

CZYTAJ: Ekspert: osoby z grup ryzyka ciężkiego przebiegu Covid-19 powinny używać maseczek FFP2/FFP3

– Powszechne testowanie jest ukierunkowane na te osoby, które trzeba otoczyć opieką – zaznaczył.

Andrusiewicz zapewnił, że nie ma problemu z dostępnością do testów i że dysponuje nimi Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Dodał, że każdy POZ, który się o nie zwróci, otrzyma je z RARS.

CZYTAJ: Siódma fala w pandemii w Europie, na całym świecie wzrasta liczba infekcji

– Problemu z dostępnością do testów nie ma. Testowanie zależy od wskazania lekarza. Jeżeli lekarz nie widzi potrzeby kierowania pacjenta na test, to tym bardziej nie widzi go minister zdrowia, bo to lekarz ocena stan zdrowia pacjenta – zaznaczył.

Andrusiewicz mówił również, że tym, co będzie odróżniać najbliższe fale zachorowań od fal poprzednich, to zdecydowanie mniej hospitalizacji

Zalecił, by osoby z grup ryzyka w miejscach publicznych, gdzie jest dość dużo osób, używały maseczek, by siebie chronić. – Do osób 80 plus kierujemy apel o szczepienie się tym drugim boosterem (dawką przypominającą) – powiedział.

Andrusiewicz przyznał, że realnych zakażeń jest więcej. – Jednak najważniejszy dla systemu ochrony zdrowia jest pacjent w szpitalu i wzrost tej grupy pacjentów jest dla nas najistotniejszy. I pod tym kątem jest prowadzone w Polsce testowanie– powiedział.

Minionej doby badania potwierdziły 227 zakażeń koronawirusem, w tym 33 ponowne. Nie zmarła żadna osoba z COVID-19 – poinformowano w poniedziałek na stronach rządowych. Wykonano 2047 testów w kierunku SARS-CoV-2.

Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 mln 22 tys. 454 przypadki. Zmarły 116 tys. 453 osoby z COVID-19.

Tydzień temu, 4 lipca, Ministerstwo Zdrowia informowało o 119 zakażeniach koronawirusem. Nie zmarła żadna osoba z COVID-19. Wtedy też wykonano 1843 testy w kierunku SARS-CoV-2.

Od 16 maja 2022 roku obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version