Ocena Komisji Europejskiej nie została jeszcze dokonana, żadne pismo w sprawie wypełnienia przez Polskę kamieni milowych do nas nie wpłynęło – powiedział w środę (27.07) rzecznik rządu Piotr Müller.
CZYTAJ: Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy
Piotr Müller został w środę zapytany przez „Rzeczpospolitą” o słowa szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która powiedziała we wtorek „DGP”, że przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym „nie gwarantuje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej”.
Müller zaznaczył, że w kontekście wypełnienia przez Polskę tzw. kamieni milowych „ocena KE nie została jeszcze dokonana, żadne pismo w tej sprawie do Polski nie wpłynęło”. Ocenił też, że założenia przewidziane w KPO odnośnie do reformy wymiaru sprawiedliwości „zostały wypełnione”.
– Czekamy spokojnie, staramy się chłodzić nastroje tych, którzy już szykują się do kolejnego rzekomego konfliktu. Liczymy, że żaden konflikt nie nastąpi – dodał rzecznik rządu. – Co do samej wypowiedzi, to czym innym jest dynamika medialna, czym innym dynamika formalna.
Podkreślił, że słowa, które padły w tym wywiadzie „de facto były wypowiedziane publicznie w czasie konferencji prasowej, gdy Krajowy Plan Odbudowy był podpisywany”.
Zapytany o to, czy premier Mateusz Morawiecki nie otrzymał nieformalnych sygnałów z KE o tym, że pieniądze w ramach KPO mogą być zagrożone, odpowiedział, że nic o tym nie wie:
– Nic mi nie wiadomo na ten temat, aby były jakieś dodatkowe rozmowy – dodał. Przypomniał, że wszelkie ustalenia pomiędzy KE a polskim rządem mają charakter pisemny.
15 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie z którą przestała istnieć Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstaje Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Prezydent – kierując w lutym tego roku projekt do Sejmu – podkreślał, że jego celem jest naprawienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju oraz „danie rządowi narzędzia” do zakończenia sporu z Komisją Europejską i odblokowania Krajowego Planu Odbudowy. Zmian w SN oczekiwała Komisja Europejska w związku z decyzją Trybunału Sprawiedliwości UE z lipca ub. roku. KE m.in. od zmian w tym zakresie uzależniała akceptację Krajowego Planu Odbudowy i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy.
CZYTAJ: Komisja Europejska zajmie się sprawą Górek Czechowskich
KE na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO „zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji” i że „Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy”. 17 czerwca państwa członkowskie UE zatwierdziły polski KPO; decyzja została podjęta na posiedzeniu ministrów finansów państw UE w Luksemburgu.
RL/PAP/ opr. KB
Fot. PAP/Paweł Supernak