Zarząd Regionu Środkowo Wschodniego NSZZ „Solidarność” w Lublinie tworzy Muzeum Historii Mówionej. Chodzi o utrwalenie i przekazywanie relacji i wspomnień świadków wydarzeń Lubelskiego Lipca ’80.
– Lubelski Lipiec dał początek fali strajków w całej Polsce i tworzeniu Solidarności – mówi przewodniczący Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” Marian Król. – Te wspomnienia są bezcenne i mogą być doskonałą lekcją historii dla kolejnych pokoleń. Trzeba dziś powiedzieć, że już duża część tych bohaterów — często anonimowych — już nie żyje. Ale jeszcze jest trochę żyjących osób i chcemy utrwalić ich wspomnienia, żeby zostawić to dla przyszłych pokoleń. Mamy przygotowane do tego studio. W zasadzie możemy już z tym wystartować. Nakręciliśmy kilka filmów z bohaterami tych wydarzeń, które miały miejsce, tak w lipcu 1980 roku, jak i później przez cały stan wojenny – dodaje przewodniczący Król.
CZYTAJ: Marian Król: Lubelski Lipiec był czymś wyjątkowym w Polsce
Solidarność liczy na wsparcie ze strony władz Lublina, a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu województwa.
CZYTAJ: „Pragnęliśmy żyć w wolnej, niezależnej Ojczyźnie”. Obchody 42. rocznicy Lubelskiego Lipca [ZDJĘCIA]
Do tej pory lubelska Solidarność wydała m.in. publikację pod tytułem „Zobowiązujące dziedzictwo Lubelskiego Lipca”.
W regionie trwają uroczystości w 42 rocznicę wydarzeń z 1980 roku. Do tej pory uroczystości odbyły się w Świdniku i na terenie lubelskiej Lokomotywowni.
W najbliższą niedzielę (24.07) zaplanowano uroczystości przed lubelskim Krzyżem Wdzięczności, a także mszę w archikatedrze w intencji Ojczyzny.
ZOBACZ ZDJĘCIA: 42. rocznica Lubelskiego Lipca – uroczysta msza święta
Według danych NSZZ Solidarność podczas Lubelskiego Lipca 1980 przeciwko ówczesnym komunistycznym władzom zaprotestowało co najmniej 160 zakładów i około 80 tysięcy pracowników.
CZYTAJ: Lublin: uroczystości w 42. rocznicę Lubelskiego Lipca
Fot. archiwum
Program niedzielnych uroczystości:
godz. 10.30 złożenie kwiatów pod Krzyżem Wdzięczności, Droga Męczenników Majdanka 14
godz. 11.30 msza św. w archikatedrze lubelskiej, ul. Królewska 10
godz. 13.00 spotkanie okolicznościowe w auli Caritas Archidiecezji Lubelskiej, ul. Wyszyńskiego 2