Światowa Organizacja Zdrowia uznała małpią ospę za globalne zagrożenie

ospa 2022 07 23 180156

Światowa Organizacja Zdrowia, po spotkaniu nadzwyczajnego komitetu, uznała małpią ospę za globalne zagrożenie dla zdrowia. W 75 państwach stwierdzono 16 tysięcy przypadków choroby, a pięciu zakażonych osób zmarło – powiedział sekretarz generalny WHO Tedros Ghebreyesus.

Ostrzeżenie wydane przez WHO jest najwyższego możliwego stopnia, a za globalne zagrożenie uznawane są również COVID-19 i polio. Światowa Organizacja Zdrowia dodaje jednak, że zagrożenie małpią ospą jest umiarkowane. Jedynie w Etiopii uznano je za znaczne.

CZYTAJ: Minister Niedzielski: W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy

Europejska Agencja Leków  zatwierdziła rozszerzenie stosowania szczepionki przeciwko ospie na małpią ospę

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w piątek (22.09), że zatwierdziła stosowanie szczepionki przeciwko ospie prawdziwej w celu rozszerzenia jej zastosowania przeciwko rozprzestrzenianiu się małpiej ospy.

Komitet ds. Leków dla Ludzi EMA zalecił rozszerzenie stosowania szczepionki Imvanex przeciwko ospie o ochronę osób dorosłych przed małpią ospą.

CZYTAJ: Lubelska spółka z prawem do sprzedaży testów do detekcji wirusa małpiej ospy w UE

Preparat został zarejestrowany w UE w 2013 roku w celu zapobiegania normalnej ospie. Zawiera atenuowaną (osłabioną) formę wirusa krowianki zwaną „zmodyfikowanym wirusem krowianki Ankara”, który jest spokrewniony z wirusem ospy. Uznano to również za potencjalną szczepionkę przeciwko ospie małp ze względu na podobieństwo między wirusem ospy małpiej a wirusem ospy prawdziwej. Posiadaczem pozwolenia na dopuszczenie do obrotu jest spółka Bavarian Nordic A/S.

EMA oparła swoje zalecenie na danych z kilku badań na zwierzętach, które wykazały ochronę przed wirusem ospy małp u naczelnych innych niż ludzie zaszczepionych produktem Imvanex. Agencja uznała, że na podstawie tych badań można wywnioskować skuteczność preparatu Imvanex w zapobieganiu ospie małp u ludzi.

– Aby potwierdzić skuteczność szczepionki przeciwko ospie małpiej, firma zbierze dane z badania obserwacyjnego, które zostanie przeprowadzone podczas trwającej epidemii małpiej ospy w Europie. Profil bezpieczeństwa leku jest korzystny, z łagodnymi lub umiarkowanymi działaniami niepożądanymi – podała EMA.

CZYTAJ: Rozporządzenie: w przypadku małpiej ospy obowiązkowa hospitalizacja i 21-dniowa kwarantanna

Z kolei w czwartek (21.07) poinformowano, że potwierdzono pierwsze trzy przypadki zakażenia małpią ospą w woj. łódzkim. Dwóch chorych opuściło już szpital. Stan przebywającego w placówce trzeciego pacjenta jest dobry.

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy – według Światowej Organizacji Zdrowia – ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

Zgodnie z majową nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji wprowadzony został obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na ospę małpią, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na tę chorobę. Jest obowiązek zgłaszania każdego przypadku.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version