Śmigłowce ze Świdnika dla polskiej armii

blaszczak 2022 07 01 151833

PZL-Świdnik będzie dostawcą nowoczesnych śmigłowców AW-149 dla polskiej armii. Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w piątek (01.07) w Świdniku umowę na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców. Dzięki temu na wyposażenie polskich sił lądowych już od 2023 roku będą trafiać nowoczesne śmigłowce.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Podpisanie umowy na dostawę 32 wielozadaniowych śmigłowców w PZL-Świdnik

– To niezwykle ważne w kontekście sytuacji międzynarodowej: tego, że Rosja napadła na Ukrainę, tego, że za naszą granicą toczy się wojna. W związku z tym polskie władze podjęły decyzję, żeby skokowo przyspieszyć proces modernizacji wojska polskiego. Kontrakt opiewa na kwotę 8 mld 250 mln zł. Dotyczy 32 śmigłowców AW149, a więc dwóch eskadr śmigłowców. Jeszcze raz bardzo mocno podkreślam, że pierwsze śmigłowce trafią do Wojska Polskiego już w przyszłym roku – powiedział Mariusz Błaszczak.

CZYTAJ: Gmina Puławy boryka się z suszą. Żołnierze WOT dostarczą wodę pitną

– Po raz kolejny podpisaliśmy umowę tu, w PZL Świdnik, dotyczącą wyposażenia Wojska Polskiego w śmigłowce. W 2019 rok chodziło o śmigłowce AW101, które już bardzo niedługo trafią na wyposażenie polskiej marynarki wojennej. Przed chwilą umowa, która dotyczy śmigłowców AW149, które trafią na wyposażenie polskich sił lądowych – powiedział Błaszczak podczas uroczystości.

Podkreślił, że śmigłowce AW149 cieszą się dobrą opinią. – To są śmigłowce, które powstają w ramach grupy Leonardo. A PZL-Świdnik jest jednym z czołowych zakładów w ramach tej grupy – zaznaczył. Wyraził zadowolenie, że umowa daje perspektywy rozwoju PZL Świdnik.

CZYTAJ: „To okazja do pokazania obyczajowości i kultury dawnej Rzeczypospolitej”. Dr Marcin Gapski o wystawie „Na Kresy po zdrowie”

Mariusz Błaszczak poinformował też, że w ramach kontraktu Polska ma również zamówiony pakiet logistyczny i szkoleniowy, łącznie z symulatorami.

Całość kontraktu ma być zrealizowana do 2029 roku.

AW-149 jest śmigłowcem wielozadaniowym. W wersji zamówionej przez MON będzie wspierać siły lądowe na polu walki. Zabiera na pokład 19 żołnierzy. Prędkość przelotowa to około 290 km/h, maksymalna 313 km/h. Zasięg blisko 1000 km. Dla potrzeb polskiej armii otrzyma on uzbrojenie obejmujące między innymi kierowane pociski przeciwpancerne. 

JB / PAP / opr. AKos

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version