Carnaval Sztukmistrzów to festiwal prezentujący sztukę nowego cyrku, akrobatyki i klaunady, odbywający się w Lublinie. Do miasta zjeżdżają mistrzowie sztuki cyrkowej z całego świata, aby prezentować swoje występy.
Więcej o programie festiwalu opowiada Iwona Karnet z Warsztatów Kultury: – Tegoroczny Carnaval Sztukmistrzów to już 13. edycja naszego festiwalu, ale mamy nadzieję, że ta trzynastka przyniesie nam więcej szczęścia niż pecha – mówi Iwona Karnet. – Program Carnavalu jest w tym roku bardzo bogaty. Mamy znów dużo spektakli na ulicach. Po okresie pandemii na pewno jest to coś, na co widzowie bardzo czekali. Powrócą do nas buskerzy. Mamy dużo ciekawych propozycji ulicznych – spektakle uliczne, które zaprezentujemy na pl. Litewskim.
– Na Błoniach pod Zamkiem będziemy mieć jedną scenę plenerową ze spektaklem „Cie Mesdemoiselles” – francuskie aerialistki zaprezentują nam bardzo ciekawy spektakl, pokazujący kobiecą odsłonę cyrku. Natomiast w piątek i sobotę, będziemy oglądać show „Jump Cut” belgijskiej grupy Double Take – Cinematic Circus, która w iście filmowy sposób zaprezentuje nam swoje show o perypetiach pewnej pary. Plac Litewski zmieni się w taki duży salon. W jego centrum stanie ogromna kanapa, która stanie się rekwizytem akrobatycznym. To takie show dla rodzin z dziećmi, familijne, dla każdego – opowiada Iwona Karnet.
– W tym roku też bogato wygląda program spektakli w przestrzeniach zamkniętych. Mamy propozycję 7 spektakli – 5 z nich to propozycje polskich artystów; laureatów „Incydentu Polskiego” naszego konkursu, który realizujemy pod skrzydłami Carnavalu Sztukmistrzów. Zaprezentują się dwie premiery: Marta Mądry ze spektaklem „Ex-libris” i Tomasz Piotrowski ze spektaklem „Ciii…”. W namiocie obejrzymy też „Epitafium błazna” wrocławskiego kolektywu Kejos – wymienia Iwona Karnet . – A w piątek zaprezentujemy nową propozycję, tylko dla dorosłych, duet Twisted Sisters. Jest to taki spektakl z rodzaju freak show, sideshow dla osób o mocnych nerwach, ciekawych, co ekstremalnego w cyrku można zrobić. Ten spektakl zaczyna się późno i jest tylko dla osób 18+.
– Oprócz spektakli płatnych na ulicach pojawi się dużo propozycji darmowych, otwartych dla widzów. Ze spektakli ulicznych polecamy propozycję argentyńskiego duetu Cía. Rampante, którzy zaprezentują się na deskach tanecznych pl. Litewskiego przy fontannie. Będzie to bardzo malownicza sceneria do ich plastycznego widowiska – zachęca Iwona Karnet .
Festiwal zaczyna się 28 lipca i potrwa do 31 lipca.
Cały program festiwalu w załączniku poniżej.
KovA / opr. KB
Fot. archiwum