Tajemnicza krypta w dawnej cerkwi. Niezwykłe odkrycie archeologów w Chełmie [ZDJĘCIA]

293778352 913163456743850 7967480847810025725 n 2022 07 13 100851

Archeolodzy znaleźli tajemniczą kryptę w dawnej cerkwi unickiej pod wezwaniem świętego Mikołaja w Chełmie.

CZYTAJ: Chełm: Rozpoczął się remont kaplicy pw. św. Mikołaja

W krypcie znajdowało się 10 pochówków trumiennych, w których znaleziono szczątki trzech osób dorosłych – z czego jedna prawdopodobnie była osobą duchowną – Świadczy o tym fakt, iż jest to centralny pochówek mężczyzny z głową zwróconą od wschodu – oraz 7 dzieci. Pozostałe pochówki znajdują się w układzie głowa od zachodu w kierunku ołtarza.

– Krypta ma bardzo ciekawą konstrukcję, jest zbudowana głównie z kamieni – także sklepienie – co jest rzadkością – mówi  dr Stanisław Gołub, kierownik badań archeologicznych. – W krypcie było 10 pochówków bardzo ciekawych jak dla Chełma, bo trumny były malowane na czarno i ornamentowane białą farbą w postaci namalowanych krzyży, białych kółek. Można je datować na XVII wiek, a z danych archiwalnych wynika, że cerkiew – przynajmniej murowana – powstała w XVIII wieku. Mamy więc dość ciekawą sytuację. Wiemy, że obiekty sakralne funkcjonowały tutaj od XV wieku, ale uważano, że były drewniane.

W kilku trumnach znajdowały się także fragmenty tkanych taśm z nici metalowych, obrączka i pierścionek oraz pozostałości tkanin i nici. W samej krypcie poza trumnami znaleziono też fragmenty ceramiki i monety z XVII-XVIII wieku oraz kilka fragmentów pucharków ze szkła, używanych w czasie obrzędów liturgicznych.

CZYTAJ: Chełm: w dawnej cerkwi unickiej odnaleziono kapsułę czasu

W trakcie eksploracji krypty przeprowadzone zostały badania antropologiczne, które pozwolą na określenie wieku i płci zmarłych oraz być może wskażą ewentualne pokrewieństwo osób pochowanych.

ElKa / opr. KB

Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Exit mobile version