Obchody 42. rocznicy historycznego strajku lubelskich kolejarzy rozpoczną się w Lublinie. Dziś (16.07) ich uczestnicy spotkają się o godzinie 18:00 na mszy świętej w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie. Następnie przejdą na teren byłej Lokomotywowni Lublin, gdzie przewidziane są przemówienia okolicznościowe. Na koniec nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Doli Kolejarskiej.
CZYTAJ: „Tu zaczęła się Solidarność”. 42. rocznica historycznego strajku w WSK-Świdnik
8 lipca 1980 roku rozpoczął się strajk w WSK-Świdnik, którego bezpośrednią przyczyną była podwyżka cen niektórych artykułów mięsnych w bufetach i stołówkach zakładowych. W kilka dni strajki objęły całą Lubelszczyznę. Był to początek strajku robotniczych w całej Polsce. Według danych NSZZ „Solidarność” podczas Lubelskiego Lipca ’80 przeciwko ówczesnym komunistycznym władzom zaprotestowało co najmniej 160 zakładów i około 80 tysięcy pracowników.
Kolejarski strajk w Lublinie przeciwko władzy komunistycznej trwał od 16 do 19 lipca 1980 roku. Był pierwszym tak dużym protestem kolejarskim w historii PRL. Pierwszego dnia protestu strajkowało blisko 800 osób. Następnie zastrajkował cały węzeł – w sumie ponad 3,5 tysiąca kolejarzy.
Z okazji rocznicy Lubelskiego Lipca ’80 w Ogrodzie Saskim odbędzie się festyn rodzinny. W programie quizy, konkursy z nagrodami i wspólna zabawa taneczna w rytm muzyki z lat 80.. Początek w Muszli Koncertowej im. Romualda Lipko o godzinie 16:00.
EwKa / opr. ToMa
Fot. archiwum