W regionie trwają uroczystości w 42. rocznicę wydarzeń Lubelskiego Lipca ’80. Niedzielne (24.07) uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.30 pod Krzyżem Wdzięczności w Lublinie.
CZYTAJ: Marian Król: Lubelski Lipiec był czymś wyjątkowym w Polsce
Pomnik przy Drodze Męczenników Majdanka upamiętnia strajk na terenie Lubelskich Zakładów Naprawy Samochodów. Następnie w lubelskiej archikatedrze zostanie odprawiona msza święta w intencji ojczyzny, a także byłych i obecnych członków Solidarności. Uroczystości zakończy okolicznościowe spotkanie w auli Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Podczas spotkania wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk wręczy w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla państwa i społeczeństwa.
CZYTAJ: „Pragnęliśmy żyć w wolnej, niezależnej Ojczyźnie”. Obchody 42. rocznicy Lubelskiego Lipca [ZDJĘCIA]
CZYTAJ: Lublin: uroczystości w 42. rocznicę Lubelskiego Lipca
– Lubelskie wydarzenia zostały przytłumione przez późniejsze strajki na Wybrzeżu. Stąd można odnieść wrażenie, że Lubelski Lipiec nie był przez lata dostrzegany a jego znaczenie nie było doceniane – mówił Radiu Lublin przewodniczący Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, Marian Król. – Wydaje się, że już w roku 1981 nie do końca zadbano o zaakcentowanie jego znaczenia. I te normalne, ludzkie egoizmy, powodują że w zasadzie to Gdańskowi przypisano wszystkie sukcesy roku 1980. A wyjątkowość protestu w Świdniku polega na tym, że to tu przeprowadzono pierwszy strajk – nie 2-3 godzinny postój, jakiś wiec – tylko był 4-dniowy strajk.
Według danych NSZZ „Solidarność” podczas Lubelskiego Lipca 1980 przeciwko ówczesnym komunistycznym władzom zaprotestowało co najmniej 160 zakładów i około 80 tysięcy pracowników.
ZOBACZ ZDJĘCIA: 42. rocznica Lubelskiego Lipca – uroczysta msza święta
RMaj / EwKa / opr. ToMa
Program:
– godz. 10.30 złożenie kwiatów pod Krzyżem Wdzięczności, Droga Męczenników Majdanka 14;
– godz. 11.30 msza św. w archikatedrze lubelskiej, ul. Królewska 10;
– godz. 13.00 spotkanie okolicznościowe w auli Caritas Archidiecezji Lubelskiej, ul. Wyszyńskiego 2