Unia Europejska: ambasadorowie państw członkowskich przyjęli w Brukseli pakiet sankcji wobec Rosji

europe palace g7c280f5ff 1920 2022 07 20 173359

Ambasadorowie państw członkowskich przy UE przyjęli w środę (20.07) w Brukseli pakiet nowych sankcji wobec Rosji. Zakłada on m.in. zakaz importu rosyjskiego złota i jednocześnie wzmacnia kontrolę eksportu w zakresie produktów podwójnego zastosowania, w tym chemicznych i farmaceutycznych oraz zaawansowanych technologii.

Aby projekt wszedł w życie, będzie musiał zostać zaakceptowany przez państwa członkowskie w ramach Rady UE. Stanie się to prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu. Sankcje wejdą w życie wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym.

Embargo na złoto obejmuje złotą biżuterię. O taki zapis zabiegała Polska.

Pakiet zakłada także wpisanie ponad 50 osób i podmiotów powiązanych z Kremlem na unijne listy sankcyjne. Oznacza to zamrożenie ich majątków i zakaz wjazdu do UE.

CZYTAJ: Komisja Europejska przyjęła projekt nowych sankcji wobec Rosji

Komisja Europejska zaproponowała ten pakiet w miniony piątek. Zakłada on przedłużenie obecnych sankcji UE o pół roku, do następnego przeglądu pod koniec stycznia 2023 r.

Kolejny, znacznie szerszy pakiet sankcji, ma zostać przyjęty po wakacjach.

Wiele postulatów Polski zostało uwzględnionych

– Wiele postulatów Polski zostało uwzględnionych w najnowszym pakiecie sankcji na Rosję – poinformował ambasador Polski przy Unii Europejskiej, Andrzej Sadoś. Na przykład do embarga na rosyjskie złoto włączona została biżuteria.

– Polska jest krajem, który reprezentuje najbardziej ambitne stanowisko – powiedział ambasador. – Przedstawiamy naszym partnerom różne propozycje i różne rozwiązania i one są uwzględniane w kolejnych pakietach sankcyjnych. Można powiedzieć, że Polska i polska delegacja jest kilka kroków do przodu, jeśli chodzi o prace nad sankcjami. Celem zawsze jest osiągniecie jednomyślności i musimy wypracować zielone światło ze wszystkich stolic – podkreślał ambasador Polski przy Unii.

CZYTAJ: Szef NATO: sankcje na Rosję to cena, którą warto zapłacić za wolność

Andrzej Sadoś przyznał, że choć ten najnowszy pakiet nie należy do najbardziej ambitnych, to najważniejsze jest to, że szybko został przyjęty i że utrzymana została dynamika prac nad kolejnymi sankcjami.

– W Brukseli rozpoczęły się prace na kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji, który zostanie przyjęty na przełomie sierpnia i września. Ma on obejmować sektor energetyczny – dodał Andrzej Sadoś.

RL / PAP / IAR / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version