Uroczystość „czepkowania” dla absolwentów kierunku pielęgniarstwo odbyła się w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie.
– Studia licencjackie ukończyło 180 studentów. To jest pierwszy raz, kiedy nazywamy ich pielęgniarkami i pielęgniarzami – mówi dr Ewa Guz, dyrektorka Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej WSEI w Lublinie. – Jest bardzo duże zapotrzebowanie na pielęgniarki. Ciągle mamy deficyty w tym względzie. Są oddziały, gdzie pracuje bardzo mało osób. Myślę, że to się nie zmieni z tego względu, że większość pielęgniarek jest po 40. roku życia. Ta młodzież, która teraz kończy studnia, na pewno uzupełni nam te niedobory.
ZOBACZ ZDJĘCIA: WSEI: „czepkowanie” absolwentów pielęgniarstwa
– Cieszę się, że już niedługo będę mogła przystąpić do zawodu – mówi jedna z absolwentek, Klaudia Zbicak. – Składa się wnioski o prawo do wykonywania zawodu, czeka się na odpowiedź. Zostaję w Polsce, w moim rodzinnym miasteczku. Mam nadzieję, że tak mi się uda. Lubię nasz kraj.
„Czepkowanie” to historyczna uroczystość zawodowa wprowadzania do zawodu pielęgniarskiego, podczas której uczennice szkół pielęgniarskich otrzymywały białe czepki pielęgniarskie bez paska.
LilKa / opr. WM
Fot. Iwona Burdzanowska