Wspólny rozwój ma przyszłość. Nowe inicjatywy Związku Uczelni Lubelskich [ZDJĘCIA]

img 20220706 132307 2022 07 06 135241 scaled 1 2022 07 06 172913

Związek Uczelni Lubelskich rozwija współpracę i proponuje cztery wspólne inicjatywy. Będą to: Akademicki Budżet Partycypacyjny, Interprojekt, Wirtualna Karta Biblioteczna i Staż za Miedzą.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa Związku Uczelni Lubelskich

– Cztery nowe propozycje Związku Uczelni Lubelskich pozwolą na jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału akademickiego Lublina – uważa prezydent Lublina Krzysztof Żuk. – Każda tego typu inicjatywa, również z uwzględnieniem dzisiejszych projektów, jest wypełnianiem treścią strategii rozwoju miasta. Dlatego naszym zdaniem jest to tak istotne i ważne. W tym gronie jesteśmy w stanie porozumieć się w każdym wymiarze. To też jest ważne, bo od wielu lat miasto Lublin, zawdzięczając naszym uczelniom ten dynamiczny, szybki rozwój, też z wdzięcznością chce oddawać to, co może, czyli wsparcie dla tych wszystkich projektów, które ten potencjał naukowo-badawczy zwiększają – dodaje prezydent Żuk.

– Już od najbliższego roku akademickiego studenci i naukowcy będą mogli bez przeszkód korzystać ze wszystkich bibliotek uczelni tworzących związek – mówi rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie profesor Wojciech Załuska. – Ten projekt, który związany jest z Wirtualną Kartą Biblioteczną, ma na celu udostępnienie wszystkim chętnym wszelkich naszych zasobów uczelnianych. Po pierwsze karta będzie bezpłatna, a po drugie będzie obowiązywała już od najbliższego roku akademickiego. Po odpowiedniej rejestracji w macierzystej bibliotece będzie w zasadzie dostęp do wszystkich naszych instytucji. Będzie to dotyczyło studentów, doktorantów, jak i naszych wszystkich pracowników.

CZYTAJ: Jest zgoda na utworzenie Związku Uczelni Lubelskich

W ramach Akademickiego Budżetu Partycypacyjnego będą też pieniądze na wspólne projekty.

– W pierwszej edycji budżetu przeznaczymy 100 tysięcy złotych na wspólne działania zespołów międzyuczelnianych – mówi rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, profesor Radosław Dobrowolski. – Inicjatorem i wnioskodawcą do budżetu partycypacyjnego na realizację konkretnego projektu mogą być zarówno jednostki administracyjne poszczególnych uczelni – wydziały, instytuty, katedry – jak również pojedynczy pracownicy, grupy inicjatywne czy też studenci. Później będzie głosowanie nad ważnością i przydatnością tych projektów. W efekcie będziemy starali się wdrażać w kolejnym roku ten projekt w życie.

Kolejna inicjatywa to Staż za Miedzą, przeznaczony dla naukowców chcących odbyć staż w jednej z uczelni wchodzących w skład związku.

– Staż za Miedzą jest jednym z tych projektów, które chyba najbardziej wpisują się w integrację środowiska badawczo-dydaktycznego naukowców z uczelni, tworzących Związek Uczelni Lubelskich – uważa rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. Krzysztof Kowalczyk. – Staż jest adresowany dla pracowników, nie tylko dla najmłodszych, którzy chcą poszerzyć swój warsztat badawczy, poznać nowe techniki analityczne, nową aparaturę, taką, której u siebie w uczelni nie mają, a dysponuje tym sprzętem inna uczelnia.

– Staż za Miedzą może być dla naukowców wstępem do kolejnej inicjatywy, czyli Interprojektu – tłumaczy prorektor do spraw studenckich Politechniki Lubelskiej dr hab. Paweł Droździel. – Każda z naszych uczelni posiada świetnych ludzi, świetne laboratoria. Wiemy, że tylko współpraca jest istotna po to, żebyśmy mogli się rozwijać wspólnie. Ten projekt ma za cel zbudowanie zespołów minimum z trzech uczelni w ramach Związku Uczelni Lubelskich, podzielenia się laboratoriami po to, żeby móc w przyszłości startować w projektach Horyzont 2030, w projektach krajowych, tworząc zespoły interdyscyplinarne. To jest właśnie przyszłość wiedzy, techniki i innych dziedzin współczesnego świata.

Każdy Interprojekt będzie mógł otrzymać dofinansowanie w wysokości do 10 tys. zł.

Nowe inicjatywy Związku Uczelni Lubelskich zostały ogłoszone podczas konferencji w Trybunale Koronnym. Spotkanie było też okazją do uhonorowania statuetkami Wybitny Student najlepszych lubelskich żaków.

Nagrody dostali: Aleksandra Ren z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Daria Żuraw z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Magdalena Piłat z Politechniki Lubelskiej oraz Mykhailo Zaslavskyi z UMCS. 

MaK / opr. PrzeG

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version