Aktywne poznawanie przyrody to cel prowadzonego przez Muzeum Ziemi Chełmskiej projektu pod nazwą „Wyjdźmy w teren! Rośliny w trzech odsłonach: rośliny chronione na ziemi chełmskiej, łąka w kuchni, aktywna edukacja”.
Muzeum na organizacje warsztatów i wycieczek terenowych otrzymało dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
CZYTAJ: Gratka dla miłośników przyrody. Pierwsza w Polsce transmisja z gniazda puszczyka mszarnego
– Chcemy zachęcić mieszkańców regionu do odkrywania naszej przyrody – mówi Kalina Łapińska-Damps z Muzeum Ziemi Chełmskiej. – Projekt ma zachęcić nauczycieli oraz dzieci do poznawania przyrody i gatunków chronionych występujących na ziemi chełmskiej, a także do praktycznego zastosowania roślin łąkowych w kuchni. Ma także przynieść naukę poprzez poznawanie przyrody wszystkimi zmysłami.
– Jedną z naszych misji jest edukacja ekologiczna, a to bardzo dobry projekt – mówi prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Grzegorz Grzywaczewski. – Każdy, kto szuka ciekawostek i atrakcji – tych przysłowiowych „lwów, żyraf i hipopotamów” – jeśli tylko mądrze rozejrzy się wokół siebie i wokół miejsca, w którym mieszka, to takie atrakcje znajdzie. Wymienię tu tylko wodniczkę – globalnie zagrożony gatunek ptaka i jeszcze chyba rzadszy gatunek rośliny – dziewięćsił popłocholistny.
Najbliższe wyjście terenowe z muzeum odbędzie się 30 lipca. Uczestnicy będą uczyć się w dolinie rzeki Wełnianki rozpoznawać podstawowe gatunki dzikorosnących roślin jadalnych oraz poznają ich właściwości prozdrowotne. W planie jest także samodzielne zbieranie ziół.
Szczegóły na Facebooku Muzeum Ziemi Chełmskiej.
NowA / opr. ToMa