Muzeum Ziemi Chełmskiej zbiera zdjęcia z minionego stulecia, dokumentujące ważne wydarzenia z życia chełmian. Każdy, kto chciałby podzielić się rodzinnymi wspomnieniami utrwalonymi na fotografiach, powinien zgłosić się do działu etnografii chełmskiego muzeum. Muzealnicy wykonają skany zdjęć, a oryginały oddadzą właścicielom.
CZYTAJ: Co kryją książki? „Zgubiono – znaleziono”, czyli tajemnicza wystawa w bibliotece
– Zbieramy zdjęcia do lat 80. XX wieku – wyjaśnia etnolog Ilona Sawicka, z chełmskiego muzeum. – Ważny jest dla nas opis zdjęcia: kto jest na nim przedstawiony, jaki był czas powstania i miejsce wykonania fotografii. Dzięki nim badacze będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat zwyczajów na chełmskiej wsi, które z czasem odeszły w zapomnienie. Fotografie i wizerunki przodków zostaną bezpiecznie utrwalone w muzealnym archiwum i zachowane dla kolejnych pokoleń.
Od kilku dni w muzeum oglądać można wystawę „Fotografia odnaleziona…”, składającą się z podobnych zdjęć, które zebrane zostały wcześniej. Są to m.in. zdjęcia z chrzcin, komunii, wesel i pogrzebów, ale także obchodów świąt dorocznych, dożynek, świąt państwowych.
Wystawa powstała dzięki współpracy z młodzieżą, która nadsyłała wartościowe zdjęcia znalezione w domowych archiwach.
NowA / opr. KB