Zamość: Belg wygrał drugi etap Tour de Pologne

mid 22731235 2022 07 31 220328

Belg Gerben Thijssen z ekipy Intermarche-Wanty-Gobert wygrał w Zamościu drugi etap wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Liderem wyścigu został Norweg Jonas Abrahamsen (Uno-X) dzięki bonifikatom zdobytym na lotnych premiach.

Thijssen finiszował najszybciej z peletonu, wyprzedzając Niemca Pascala Ackermanna (Bora-hansgrohe) oraz Włocha Jonathana Milana (Bahrain-Victorious). Zwycięzca pierwszego etapu w Lublinie, Holender Olav Kooij (Jumbo-Visma) był czwarty.

Tuż po ceremonii dekoracji zwycięzca etapu nie ukrywał radości:  – To niesamowite. Na finiszu czułem się dziś bardzo pewnie. Ale to dzięki pracy mojej drużyny, która wypracowała mi bardzo dobrą pozycję do ataku. Wygrałem z bardzo wieloma uznanymi sprinterami. Moje marzenia się spełniły. Jutrzejszy (01.08) i kolejne etapy będą dla mnie bardzo ciężkie. Myślę, że jako zespół będziemy pracować na Quintena Hermansa, który dobrze radzi sobie w górach. Ja spróbuję ponownie zaatakować na finiszu ostatniego etapu – mówił Gerben Thijssen.

Z dobrej strony pokazali się też Polacy, zwłaszcza Patryk Stosz, który zbierając punkty na lotnych premiach, zachował koszulkę najaktywniejszego zawodnika. Cieszy to  dyrektora wyścigu Czesława Langa. – Chcemy dawać radość ludziom i organizacją, i postawą zawodników. Wszędzie są tłumy. Kiedy biało-czerwone koszulki jadą przez Polskę, widać wielkie święto. Patryk Stosz wciąż będzie jechał w koszulce najaktywniejszego kolarza. To był naprawdę piękny etap.

CZYTAJ: Lublin: zawodnicy Tour de Pologne dotarli do mety. Zwyciężył Holender Olav Kooij

Najlepszy z Polaków, startujący w barwach reprezentacji, Stanisław Aniołkowski zajął 11. miejsce.

CZYTAJ: Drugi etap Tour de Pologne: kolarze wystartowali z Chełma

W klasyfikacji generalnej Jonas Abrahamsen wyprzedza o dwie sekundy Kooija i Thijssena. Z biało-czerwonych najwyższą, 20. pozycję zajmuje Aniołkowski, tracąc 12 sekund do lidera.

CZYTAJ: Pierwszy etap Tour de Pologne: Patryk Stosz został najbardziej aktywnym kolarzem

Scenariusz niedzielnego etapu był podobny do sobotniego: 4-osobowa ucieczka, a w niej dwóch biało-czerwonych Patryk Stosz i Piotr Brożyna. Stosz znów był aktywny na lotnych premiach, aby zachować koszulkę najaktywniejszego zawodnika. W pewnym momencie ucieczka miała nawet 6 minut przewagi nad peletonem. Ale na 25 kilometrów przed metą jedynym uciekającym pozostał już tylko Belg Jasper de Buyst. Do Zamościa wjechał z przewagą jeszcze 55 sekund nad pozostałymi. Ale tu czekało go niemal 15 kilometrów po ulicach „Perły Renesansu”. Belg nie dał rady – peleton złapał go na półtora kilometra przed metą. Ponadkilometrowa ostatnia prosta czekała już na sprinterów. Zwyciężył inny Belg, Gerben Thijssen, który zasłużenie zbiera owacje od setek kibiców zgromadzonych na mecie w Zamościu.