02.08.2022 Informator kulturalny

movie gca47a1ea7 1920 2022 08 02 105351

W Puławach popularyzują polską muzykę klasyczną

Puławski Dom Chemika oraz Pałac Czartoryskich – to w tych miejscach odbywa się 7 Międzynarodowy Festiwal „Puławy i Skrzypce – Spotkanie z Mistrzem”. Młodzi artyści doskonalą techniki gry na skrzypcach, altówce, wiolonczeli czy fortepianie. To absolwenci uczelni muzycznych z Polski i zagranicy. Pedagogami są wybitni wirtuozi z Polski, Niemiec czy Izraela. Do 9 sierpnia wybitni muzycy – pedagodzy i uczestnicy kursu – dadzą w sumie kilkanaście koncertów. Dziś przed publicznością w sali widowiskowej Pałacu Czartoryskich wystąpi Jakub Jakowicz. To ceniony skrzypek kameralista i pedagog związany z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jakowicz koncertuje od 11 roku życia, grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. Obok Jakowicza przy fortepianie usiądzie Krzysztof Stanienda, uzdolniony pianista młodego pokolenia. Festiwal potrwa do 9 sierpnia, a szczegółowy program dostępny jest na stronie domchemika.pl.

Kolejny dzień z filmem i sztuką w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą

Kolejny dzień w Kazimierzu Dolnym może całkowicie zaspokoić filmowe potrzeby większości. Wtorek to także okazja, by uczestniczyć w spotkaniach z aktorami i twórcami filmu. Tym, co wyróżnia Festiwal Dwa Brzegi na tle podobnych przedsięwzięć jest konfrontacja różnych dziedzin sztuki. W dzisiejszym programie poruszający obraz w reżyserii Lidii Dudy. „Pisklaki” to oszczędny w środkach, niemal ascetyczny czarno-biały film, który koncentruje się w pełni na trójce dziecięcych bohaterów. Cała trójka bardzo różnych od siebie postaci trafia do ośrodka dla niewidomych w podwarszawskich Laskach, gdzie musi nauczyć się samodzielności z dala od rodziców, na których oczach mogła polegać do tej pory. Seans rozpoczyna się o 16.15 w kinie plenerowym na terenie miasteczka festiwalowego przy ul. Szkolnej. O 21.00 Kazimierski Małym Rynku animowany film dokumentalny, który stał się przebojem na Festiwalu w Sundance, gdzie zdobył wielką nagrodę jury w  konkursie międzynarodowym i porównywany jest do legendarnego „Walca z Baszirem”. To poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu.

Nieodłącznym elementem festiwalu są także spotkania z twórcami. O 16.00 spotkanie z Maciejem Stuhrem poprowadzi Grażyna Torbicka. Zdobywca dwóch Orłów odpowiada za reżyserię obrazu pod tytułem „Marta Grall”. To trzymająca w napięciu political fiction, jedna z pierwszych filmowych reakcji na kryzys na polsko-białoruskiej granicy. Festiwal Dwa Brzegi potrwa do niedzieli.

Bialskie Centrum Kultury zaprasza na wystawę Macieja Falkiewicza

To ostatnie chwile, by zajrzeć do bialskiego Centrum Kultury. W przestrzeni Galerii Podlaskiej malarstwo Macieja Falkiewicza. Twórczość artysty osadzona jest w tradycji polskiego malarstwa pejzażowego i rodzajowego. Łączy w sobie jednocześnie emocjonalną wrażliwość kolorysty i wnikliwą obserwację natury. To prace powstałe przy użyciu pasteli czy akwareli. Obrazy przedstawiają także wizerunki kobiet. Artysta studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem profesora Michała Beliny i Profesora Ludwika Maciąga. Wystawa „Kolorowy pamiętnik” do obejrzenia tylko do jutra w Galerii Podlaskiej mieszczącej się w bialskim Centrum Kultury.

Obchody 60-lecia misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa

W Lublinie na dziedzińcu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im Hieronima Łopacińskiego jubileuszowa wystawa i konferencja Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Na ekspozycji przedstawione będą zasoby tej instytucji – zgromadzona dokumentacja, współpraca z organizacjami międzynarodowymi, a także bieżące zadania realizowane przez Instytut. Otwarciu ekspozycji będzie towarzyszyła konferencja „30 lat pracowni terenowej w Lublinie”. Narodowy Instytut Dziedzictwa gromadzi wiedzę o materialnym i niematerialnym dziedzictwie, kształtującym naszą narodową i kulturową tożsamość. Otwarcie wystawy w południe na dziedzińcu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Fot. pixabay.com

Exit mobile version