03.08.2022 Informator kulturalny

171227646 306880704134265 749426878906108446 n 2022 08 03 104421

XXVI Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby

Charakterystyczną przestrzenią dla artystów są świątynie. Po raz XXVI tradycyjnie w wakacyjne środy w Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie odbywają się koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby. Dziś koncert w ramach cyklu Rok Romantyzmu. Wystąpi Olga Bończyk przy akompaniamencie Sylwii Orzechowskiej. Kolejne koncerty będą odbywały się w każdą środę lipca i sierpnia. Do końca festiwalu występować będą wybitni artyści z kraju i z zagranicy. Dzisiejszy koncert rozpocznie się o 19.00 tuż po mszy św.

Prace Jarosława Modzelewskiego w Galerii Wirydarz

„Kiedy przyglądam się moim obrazom to zauważam, że w przytłaczającej większości są one wynikiem obserwacji, a właściwie wynikiem bardzo konkretnego zaobserwowania jakiejś sytuacji, która miała miejsce w rzeczywistym czasie i miejscu.” Temu zdaniu wypowiedzianemu wiele lat temu prof. Jarosław Modzelewski jest wierny do dziś. 

Galeria Wirydarz mieszcząca się przy ul. Grodzkiej na Starym Mieście w Lublinie zaprasza na wystawę prac autorstwa Jarosława Modzelewskiego. Prof Modzelewski wraca do Wirydarza po ośmiu latach. To dla polskiej sztuki współczesnej niezwykle ważny i charakterystyczny artysta. Zdecydowana większość obrazów, które pojawiły się na wystawie „Zobaczenia” pochodzi z tego roku. Większość trafiła do Lublina prosto z pracowni profesora Modzelewskiego. To między innymi obrazy „Caritas, kucharstwo”, „Przednówek” czy „Dobre drzwi”. Modzelewski nazywany jest „malarzem ikon codzienności”. W swoich obrazach podejmuje wątki polityczne, literackie, historyczne czy egzystencjalne. Interesuje go także martwa natura i pejzaż. Wystawa „Zobaczenia” będzie otwarta do 10 września w Galerii Wirydarz. 

Fire show w Lublinie

Jeżeli pogoda dopisze proszę zajrzeć na Plac Teatralny w Lublinie, gdzie odbędzie się  lubelski fire jam. Nowocyrkowcy pokażą, w jaki sposób w pełni kontrolując żywioł, jakim jest ogień, stworzyć niezwykle emocjonujące widowisko. Widowisko oparte jest o luźną formułę “jamu”, czyli wspólnej twórczej improwizacji. Wydarzenie jest organizowane przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Fundację Sztukmistrze w ramach Centrum Nowego Cyrku. Początek o 21.00 na placu przed Centrum Spotkania Kultur.

Kozłówka: Karol Wojtyła w spektaklu krakowskiego Teatru Komedia

Fundacja „Damy Radę – z Kulturą” zaprasza do Kozłówki na spektakl Krakowskiego Teatru Komedia „JP2 Oczekiwane Pokolenie”. Sztuka napisana i wyreżyserowana przez Jana Korwin-Kochanowskiego pokazuje Karola Wojtyłę zanim został Papieżem. Akcja rozgrywa się w garderobie, przed próbą generalną „Tryptyku rzymskiego”. Czwórka aktorów wprowadza widza w teatralny świat i przesądy, pokazując siłę przebaczenia oraz łączenia pokoleń, które mimo różnic potrafią mówić jednym językiem. Data przedstawienia, 3 sierpnia, jest też dniem symbolicznym, ponieważ przypada w 121. rocznicę urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 1940–1941 późniejszy Prymas Polski przebywał w Pałacu Zamoyskich, pełnił tu posługę duszpasterską i uczestniczył w tajnym nauczaniu. W spektaklu wystąpią: Agata Darnowska, Jan Korwin-Kochanowski, Renata Pałys, Marek Wolny. Początek o 16.00 na placu przed kaplicą pałacową w Kozłówce.

Konkurs literacki im. Józefa Ignacego Kraszewskiego

Postać pisarza, dziennikarza, malarza, rysownika, muzyka, kolekcjonera, autora ponad 600 książek, w tym 232 powieści, takich jak „Stara baśń” czy „Za Sasów” od 38 lat jest patronem konkursu literackiego, organizowanego przez Bialskie Centrum Kultury. Celem konkursu jest upowszechnianie twórczości literackiej, a także wiedzy na temat życia i twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego. Konkurs ma charakter otwarty. Mogą wziąć w nim udział prozaicy oraz poeci. Zgłaszane prace nie mogą być wcześniej publikowane. Termin nadsyłania zgłoszeń to 30 września, a zwycięzców XXXVIII Konkursu im. Józefa Ignacego Kraszewskiego poznamy 22 października.

Fot. facebook.com/JaroslawModzelewskimalarz

Exit mobile version