Mała wieś nieopodal rzeki Bug do niedzieli będzie regionalną stolicą teatru, rozpoczyna się Festiwal In Garden, Bialskie Centrum Kultury zaprasza na wernisaż praz autorstwa krakowskiego artysty, wśród propozycji coś dla miłośników muzyki klezmerskiej.
Festiwal „Wyżyna Teatralna” w Rudce
Rudka to jedynie z pozoru przydrożna wieś jak każda inna na trasie pomiędzy Dorohuskiem a Włodawą… co roku na przełomie lipca i sierpnia to miejsce, które odwiedzają monodramiści i teatry z całej polski… przyciąga niezwykle przyjazna, a zarazem bardzo urozmaicony program Festiwalu „Wyżyna Teatralna”.
Przez lata miejsce to odwiedzili Tomasz Karolak, Jan Peszek, Rafał Rutkowski czy Marcin Zarzeczny, by prowadzić warsztaty dla młodych, głodnych teatru i występów scenicznych…
Dzisiejszy program jest bardzo napięty. Do późnego wieczora mogą Państwo zobaczyć trzy spektakle. To między innymi „Sztetl Kraśnik” Teatru NOTOCO Senior w reż Moniki Nitkiewicz-Mitrut. Aktorzy zapraszają do wspólnej podróży w przeszłość. Razem z bohaterkami zaglądamy do ich przedwojennych żydowskich domów i tradycji. Dzisiaj trudno odnaleźć ślady tamtego życia, z dawnej dzielnicy kraśnickiej żydowskiej nie zostały nawet ruiny.
Druga propozycja to spektakl warszawskiego Teatru Krzesiwo. „Krokodyl”, to prosta historia w stylu amerykańskiego kina lat 40 i 50. Główny bohater to Niespełniony reżyser i jego alter-ego tworzą scenariusz, w którym historia miłosna łączy się z wątkiem kryminalnym, którego źródłem są trudne relacje rodzinne. Widowisko wyreżyserował Ryszard Polaszek.
Wydarzenie odbywa się w Centrum Kultury i Rekreacji w Rudce do 7 sierpnia.
Festiwal In Garden
To festiwal skierowany do miłośników ogrodów oraz sztuki. In Garden odbywa się w przestrzeni Lublina od 2020 roku. Nawiązuje do światowej rangi tego typu wydarzeń organizowanych w Wielkiej Brytanii oraz Holandii. Teren zabytkowego browaru przy Bernardyńskiej do najbliższej niedzieli będzie miejscem warsztatów, wernisaży, koncertów czy plenerów malarskich.
Otwarcie festiwalu o 17.00. O 18.15 wernisaż. Autorami tegorocznych miejskich ogrodów są architekci krajobrazu i miejscy ogrodnicy. Wieczorem na scenie wystąpi zespół Tara Gayan. Muzycy czerpią inspiracje z dżwięków Dalekiego Wschodu łącząc ja z elektroniką gitarami i indie rockiem. Zespół tworzy troje interdyscyplinarnych artystów: Agnieszka Mendel, Maciej Hanusek i Michał Brańka.
Szczegółowy program festiwalu znajdą Państwo na stronie festiwalu.
Wystawa prac Macieja Szczurka-Maksymiuka w Bialskim Centrum Kultury
Prace Macieja Szczurka-Maksymiuka mogą Państwo od dziś oglądać w Bialskim Centrum Kultury. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, wykonuje komiksy i murale – traktuje to jako wyjście ze świata pracowni z hermetycznej przestrzeni. To absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Mieszkając na krakowskim Podgórzu bardzo często inspiruje się tamtejszą architekturą malując budynki ulegające powolnej destrukcji. Natchnienia artysta szuka także na Podlasiu.
Wernisaż prac krakowskiego artysty o 18.00 w Galerii Podlaskiej mieszczącej się w Bialskim Centrum Kultury
Lubliner Festiwal
Choć Lubliner Festiwal rozpoczyna się dopiero 9 sierpnia, organizatorzy chcą dać mały przedsmak tegorocznej edycji. Z tej okazji, na kilka dni przed właściwymi wydarzeniami ulicami Lublina będzie wędrować zespół Berberys. Artyści specjalizują się w tradycyjnej muzyce klezmerskiej i bałkańskiej. Grupa wykonuje w jidysz, w języku hebrajskim, macedońskim, serbskim, angielskim, hiszpańskim i polskim. W repertuarze zespołu znajdują się tradycyjne pieśni żydowskie, polskie i hebrajskie piosenki wzbogacone autorską interpretacją oraz śpiewne, żywiołowe, pełne improwizacji melodie bałkańskie i utwory klasyczne. Uliczny koncert rozpoczyna się o 19.00.
Artyści będą wędrować z muzyką między innymi po Starym Mieście.
Fot. nadesłane