W województwie lubelskim w większości palimy węglem – tak wynika z danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Tylko trzy gminy zebrały deklaracje od wszystkich mieszkańców – Poniatowa, Siennica Różana i miasto Terespol. Najmniej, bo 32 procent deklaracji, złożyli mieszkańcy gminy Włodawa. W całym województwie lubelskim deklaracje złożyło 60 procent mieszkańców.
CZYTAJ: Lubelskie piece opalane głównie węglem. Nie brakuje też kotłów najniższych klas
Egzaminatorzy z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego wznowili protesty w całej Polsce. Egzaminy w niektórych placówkach są odwoływane.
CZYTAJ: Protest egzaminatorów WORD-ów. W niektórych placówkach odwołano egzaminy
Wczesnośredniowieczną ceramikę, ale także inne zabytki – między innymi metalowe – odkryto podczas wykopalisk archeologicznych w lasach niedaleko grodu w Chodliku. Archeolodzy kończą tam badania jednego z kurhanów, czyli dawnych grobów.
CZYTAJ: „Wyjątkowe znalezisko pobudza zmysły archeologów”. Kolejne odkrycia w okolicach Chodlika
Na jednym z budynków przy ulicy Wajdeloty w Lublinie odkryto napis „Solidarność Żyje”, powstały najprawdopodobniej w okresie tuż po stanie wojennym.
CZYTAJ: „Solidarność Żyje”. Historyczny napis odkryty podczas ocieplania lubelskiego bloku
Od warsztatów street foodu z Izraela rozpoczął się Festiwal Kultury Żydowskiej – Lubliner Festival. Uczestnicy mogli nauczyć się jak przyrządzić hummus, falafele oraz różnego rodzaju sosy. Wszystko po to, by ukazać współczesną kulturę żydowską. Sześciodniowy festiwal łączy w sobie tradycję i nowoczesność, ukazuje współczesne trendy nie tylko w kuchni, ale także w sztuce czy muzyce.
CZYTAJ: Warsztaty street food z Izraela i tango. Rozpoczął się Lubliner Festival
Program prowadził Ryszard Majewski.
Fot. pixabay.com