09.08.2022 Informator kulturalny

fb 2048x2048 zapraszamy 1170x1170 2022 08 09 092433 2022 08 10 091039

Lubliner Festiwal

Lista miejsc, które kilkadziesiąt lat temu tętniły życiem społeczności żydowskiej jest w Lublinie bardzo długa. To miedzy innymi synagogi przy Podzmaczu 12 ul. Szerokiej czy Rybnej, Domy Modlitwy, Chasydzka Jesziwa Żydowska szkoła powszechna czy Wielkie Podwórze przy zbiegu Cyrliucznej i Kowalskiej, na którym odbywały się spotkania polityczne. Lubliner Festival to inicjatywa Etel Szyc aktorki „Listy Shinldera”, „Pokłosia”, „Pianisty”, czy „W Ciemności”, której ojciec mieszkał po wojnie w Lublinie.

Główne zadanie wszystkich wydarzeń, które przez najbliższych 6 dni będą odbywały się w przestrzeni Lublina to łącznie pokoleń.

W tegorocznym programie trzeciej już edycji Lubliner Festiwal koncerty, spotkania, warsztaty kulinarne. W tym roku na festiwalowych scenach wystąpią m.in.: Anna Dereszowska, Anna Karwan, Magdalena i Mirosław Czyżykiewiczowie, Symcha Keller. 

Pierwszy dzień Festiwalu poświęcony będzie w pełni Izraelowi. Specjalnie dla lubelskiej publiczności z Izraela przylatuje Olga Mieleszczuk, która swoim recitalem zainauguruje Festiwal. Koncert rozpoczyna się o 19:00 w sali widowiskowej CK w Lublinie. 

W południe w restauracji Mandragora na Starym Mieście warsztaty kulinarne z Malką Kafką – ekspertką kuchni izraelskiej. 

W sali kinowej Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się także spotkanie pod hasłem „CZY IZRAEL JEST WAŻNY DLA ŻYDÓW?” z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem. Historyk i religioznawca opowie o Izraelu, miejscach ważnych dla ducha i historii kraju. 

Szczegółowy program wydarzenia na stronie lublinerfestiwal.pl 

Miron Białoszewski na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Poeta i prozaik Miron Białoszewski stoi w tym roku na straży słowa w Szczebrzeszynie i patronuje Festiwalowi Stolica Języka Polskiego. Wydarzenie ma budować poczucie wartości, pokazywać piękno sztuki i otwierać możliwości rozwoju jednego z najpiękniejszych regionów naszego kraju – Roztocza. Tylko do najbliższej soboty maja Państwo okazje być uczestnikami spotkań wykładów koncertów i wystaw towarzyszących.

We wtorek między innymi spotkanie autorskie z Elizą Kącką wokół książki „Ślepak”. To nowe wydanie długo niedostępnej na rynku autobiograficznej opowieści Jadwigi Stańczakowej –  ociemniałej poetki, pisarki, dziennikarki i przyjaciółki Mirona Białoszewskiego, uzupełnione o posłowie Anny Sobolewskiej, jej córki. Początek o 16:15 na scenie głównej. 

Nieopodal, w namiocie wernisaż wystawy „Faktura Czasu” Leszka Mądzika – malarza, scenografa, reżysera teatralnego, twórcy Sceny Plastycznej KUL. To zbiór 30 fotografii powstałych w licznych podróżach Leszka Mądzika po Polsce i świecie oraz 40 plakatów stworzonych do festiwali i spektakli teatralnych. Wernisaż o 13:30.

Na zakończenie trzeciego dnia festiwalu koncert Kuba Więcek & Piotr Orzechowski – „Themes of Dracula” to czołowi przedstawiciele młodego jazzowego pokolenia. 

Festiwal Stolica Języka Polskiego potrwa do 13 sierpnia. 

Wystawa w Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim

Zdjęcia autorstwa polskiego fotografa, działacza opozycyjnego PRL mogą Państwo oglądać w Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim, Unikalne fotografie przedstawiają uwiecznione wydarzenia z Sierpnia 1980 roku, a także protesty w Stoczni Gdańskiej. 

Autor wystawy – Stanisław Składanowski w sierpniu 1980 uczestniczył w strajku, został też dokumentalistą „Solidarności”: jest autorem zdjęć m.in. ze strajku w SG oraz wydarzeń Sierpnia ’80 na Wybrzeżu, które oglądać możemy na stałej wystawie „Drogi do Wolności” w Sali BHP stoczni. W stanie wojennym fotografował protesty i zajścia uliczne w Gdańsku i Gdyni. W maju ‘82 został internowany i osadzony na blisko dwa miesiące w Ośrodku Odosobnienia w Strzebielinku.

Wystawa prezentuje jedynie ułamek z 1200 fotografii wykonanych w 1980 roku przez Składanowskiego. Na zdjęciach uchwycone zostały momenty niepewności, zainteresowania i specyficzną atmosferę wokół tamtych wydarzeń. Wystawa a „SIERPIEŃ 80 – 40 Lat minęło” do obejrzenia w Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim. 

Fot. www.lublinerfestival.pl

Exit mobile version