Trwa Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu
Zwierzyniec do końca tygodnia pełni rolę lubelskiej kolebki filmu i sztuki. 23. Letnia Akademia Filmowa każdego dnia zaskakuje wypełnionym spotkaniami projekcjami, warsztatami i koncertami programem. W programie blisko 50 przedpremier, w tym także ponad 30 polskich. Zaproszenie na tegoroczny festiwal przyjęli m.in. Kinga Dębska, Anna Kazejak i Joanna Żółkowska, która u nas będzie świętowała 50-lecie pracy twórczej. Na letnie kina zamienione zostały szkoły i budynki administracji publicznej.
W Kinie Skarb mieszczącym się na terenie miasteczka festiwalowego o 16.30 rozpoczyna się projekcja irańsko francuskiego dramatu w reż. Asghar Farhadiego. Film „Bohater” zdobył Grand Prix festiwalu w Cannes.
W Kinie Jowita film o flamenco, o Andaluzji, gdzie nade wszystko ceni się honor. Projekcja hiszpańskiego musicalu rozpoczyna się o 19.00.
Na zakończenie kolejne festiwalowego dnia akcent muzyczny. Koncert zespołu Hańba rozpoczyna się o północy. To energiczny krakowski zespół, który łączy elementy punk rocka z muzyką folk. Artyści przenoszą uczestników swoich koncertów w czasy sanacji, wcielając się w rolę robotników. W 2018 roku zespół został uhonorowany Paszportem Polityki „za muzyczno-literacko polityczną rekonstrukcję”. W swoich tekstach nawiązuje on do Tuwima, Brzechwy czy Broniewskiego.
Szczegółowy program 23. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu znajdą państwo na stronie laf.org.pl.
Kolejne wydarzenia Lubliner Festiwal
Jesteśmy także nieco bliżej kultury żydowskiej, którą przesiąka Lublin. W drugim dniu Lubliner Festiwal recital Magdaleny i Mirosława Czyżykiewiczów. W sali widowiskowej Centrum Kultury interpretacje poezji Josifa Brodskiego z płyty „Świat widzialny”, utwory antywojenne, nie zabraknie także hitów Mirosława Czyżykiewicza, a także kilku utworów z najnowszej płyty artystów zatytułowanej „Piano”. Początek o 19.00.
Na warsztaty taneczne zaprasza Monika Leszczyńska, pierwsza polska instruktorka tańca izraelskiego. Będą mogli państwo nie tylko spróbować swoich sił w tańcu izraelskim, ale także dowiedzieć czym był historycznie taniec dla Żydów, a czym jest on dla nich obecnie. Warsztaty rozpoczynają się o 17.00.
Paweł Passini – reżyser teatralny, dramaturg i kompozytor wcieli się tym razem w rolę przewodnika po Jeszywas Chachmej Lublin. Synagoga wraz z całym kompleksem została zbudowana w 1930 roku. Poza funkcjami religijnymi pełniła także rolę auli wykładowej mogącej pomieścić ponad 200 studentów. Opowieści o nazywanej Oxfordem Wschodu Jesziwie usłyszeć będzie można podczas zwiedzania jej zakamarków. Początek o 17.00 przy Lubartowskiej 85.
Nostalgiczne fotografie Artura Tabora w Janowie Podlaskim
Bug to rzeka niezwykła. Z jednej z strony dzika nieucywilizowana i kręta. Z drugiej jednak na jej ukształtowanie wpłynął człowiek. Fascynuje miłośników przyrody, ale i fotografów, w tym Artura Tabora, którego prace mogą Państwo oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie Podlaskim. Czarno – białe fotografie przedstawiają malownicze krajobrazy, wkomponowane w pejzaż wsie i miasteczka z drewnianą architekturą i półnaturalny rolniczy krajobraz kulturowy. Artur Tabor to jeden z najwybitniejszych polskich fotografów przyrody. Współpracował między innymi z National Geographic, czy BBC. Jest laureatem wielu nagród. Zginął tragicznie w Mongolii w 2010 roku. Prace artysty na wystawie „Bug, Pejzaż nostalgiczny” mogą Państwo oglądać do 16 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie Podlaskim.