Koncert plenerowy w starym browarze przy Bernardyńskiej
Ralph Kamiński przyzwyczaił już swoją publiczność do charakterystycznych, artystycznych wcieleń. Po kilkuletniej przerwie od wydawania studyjnych albumów zaprezentował autorskie aranżacje utworów Olgi Jackowskiej i grupy Maanam. Utwory z najnowszej płyty „Kora”, ale i dobrze znane utwór z poprzednich albumów będą mogli Państwo usłyszeć w starym browarze przy Bernardyńskiej 15 w Lublinie.
Kamiński to absolwent wokalistyki Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Zadebiutował w 2016 r. albumem „Morze”, który zapewnił mu miejsca na scenach największych polski festiwali muzycznych. Ralph Kamiński podczas koncertów nawiązuje także bezpośredni kontakt z publicznością, co stanowi o sile jego artystycznego przekazu. Koncert odbywa się w ramach Festiwalu Letnie Brzmienia. Początek o 20.00 przy Bernardyńskiej 15 w Lublinie.
Trwa Festiwal Stolica Języka Polskiego
Festiwal w Szczebrzeszynie istnieje dzięki autorom, poetom oraz twórcom i artystom. W tym roku na straży słowa Festiwalu Stolica Języka Polskiego stoi poeta i prozaik Miron Białoszewski. W czwartkowym programie między innymi spotkanie wokół „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego”. Polscy literaturoznawcy Ryszard Koziołek oraz Adam Poprawa skupią się także na tekstach prasowych Białoszewskiego opublikowanych w formie książki „Na każdym rogu ta sama truskawka”. To opowieści o mieście dźwigającym się z popowstańczej pożogi i o ludziach straumatyzowanych wojną. Spotkanie rozpoczyna się o 14.30 na scenie głównej. Poprowadzi je Justyna Sobolewska.
Janusz Kopecki, przewodnik turystyczny, zaprasza z kolei na spacer literacką ścieżką wspomnień po Szczebrzeszynie. O fenomenie poezji ukraińskiej opierając się o teksty Wasyla Stusa i Serhija Żadana porozmawiają Marcin Gaczkowski i Bohdan Zadura.
Na zakończenie kolejnego festiwalowego dnia koncert Mikołaja Trzaski i premiera płyty “Goat’s Ghost” w 80. rocznicę zagłady Żydów szczebrzeskich. Saksofonista, klarnecista i kompozytor muzyki filmowej wystąpi w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie. Początek koncertu o 22.30.
Kultura ludowa w Puławach
W Puławach trwa III Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny World Wide 2022. Na Lubelszczyznę przyjechali tancerze i wokaliści ludowi z Kolumbii, Turcji, Bułgarii, Ukrainy, Indii, Burundi. Festiwal to także okazja, by przypominać o polskich tradycjach ludowych. Wydarzenie wraca do Puław po czterech latach przerwy spowodowanej między innymi pandemią. Podczas festiwalu każdy z zespołów zaprezentuje swoje pieśni regionalne, stroje i tańce narodowe. Odbędą się bezpłatne warsztaty dla dzieci z ludowego rzemiosła artystycznego. W programie znalazły się też festiwalowe kino oraz jarmark. O 18.00 na skwerze Niepodległości rozpoczyna się koncert kapel. Impreza potrwa do niedzieli.
Szwedzkie święto przesilenia i kino grozy. „Midsommar” w lubelskim CK
Dyskusyjne Koło Filmowe Benshi zaprasza na kolejny seans o rozmowy wokół kinematografii. Dziś kino grozy w reż. Ari Astera, czyli film „Midsommar”. W biały dzień grupa młodych amerykańskich turystów postanawia wziąć udział w festiwalu organizowanym w Skandynawii. W odciętej od świata wiosce, raz na 90 lat obchodzone jest prastare święto związane z letnim przesileniem. Beztroska wycieczka do krainy niezachodzącego słońca, z czasem przybiera nieoczekiwany, przerażający obrót. W sielskiej scenerii rozpoczyna się dziewięciodniowy festiwal coraz dziwniejszych obrzędów. Za zdjęcia do filmu odpowiada urodzony w Polsce operator filmowy Paweł Pogorzelski. Seans rozpoczyna się o 18.00 w kinie CK w Lublinie.