II Festiwal Muzyczny im. hr. Leopolda Poletyły
Uznani polscy artyści przyjechali do Krasnegostawu, by dać publiczności możliwości doświadczania jak największej dawki muzyki klasycznej. II Festiwal Muzyczny im. Leopolda hr. Poletyły odbywa się w Muzeum Regionalnym. W programie koncerty muzyki klasycznej, warsztaty skrzypcowe i pianistyczne na fortepianie historycznym oraz konferencja poświęcona kulturze na dworach polskich w XIX wieku. Muzycy zagrają na oryginalnych instrumentach z epoki romantyzmu i klasycyzmu lub ich wiernych kopiach.
Dziś koncert inauguracyjny pod tytułem „W romantycznym salonie – Ballady i romanse”. Muzycy przybliżą twórczość Stanisława Moniuszki, Belliniego czy Wieniawskiego. Początek o godz.19.00. II Festiwal Muzyczny im. Leopolda hr. Poletyły potrwa do 17 sierpnia.
Kultura żydowska w Lublinie
Obfity w wydarzenia jest także kolejny dzień Festiwalu Kultury Żydowskiej, który odbywa się w Lublinie.
W Filharmonii Lubelskiej koncert Symchy Kellera i Przyjaciół. Oryginalnie i klasycznie zaaranżowane pieśni nawiązują do atmosfery XVIII-wiecznych żydowskich sztetli. Na scenie pełne instrumentarium – akordeon, kontrabas, bębny, gitary i perkusja. Symcha Keller, proponuje wyprawę do świata mistycyzmu chasydów zamieszkujących dawniej tereny Europy środkowowschodniej. Muzyk od lat angażuje się także w w odbudowę życia żydowskiego w Polsce. Przez wiele lat pełnił funkcję kantora Związku Gmin Żydowskich. Koncert rozpoczyna się o 17.30 w Filharmonii Lubelskiej.
Muzycy z zespołu Bum Bum OrkeStar zapraszają na warsztaty muzyki klezmerskiej. To okazja, by poszerzyć swoje umiejętności bądź poznać bliżej melodie i rytmy mające swoje początki w muzyce obrzędowej, która pod koniec XVIII w. na dobre weszła w nurt muzyki rozrywkowej. Warsztaty rozpoczynają się o 17.00 w sali czarnej mieszczącej się w Centrum Kultury w Lublinie.
Prof. Andrzej Trzciński, kierownik Zakładu Kultury i Historii Żydów UMCS zaprasza na wspólny spacer po starym cmentarzu żydowskim na Kalinowszczyźnie. Religijni Żydzi z całego świata regularnie odwiedzają znajdujący się tu ohel cadyka Jakuba Izaaka Horowitza zwanego Widzącym z Lublina (zm. w 1815 r.) czy grób znanego talmudysty Szaloma Szachny. Najstarsza zachowana pisemna wzmianka o istnieniu cmentarza żydowskiego w Lublinie pochodzi z 1555 r. Początek o 17.30 start przy bramie od ul. Kalinowszczyzna.
Ostatnie chwile z wystawą malarstwa Tamary Łempickiej
Wyjątkowe obrazy i pamiątki po Tamarze Łempickiej można oglądać w Muzeum Narodowym na Zamku w Lublinie. To między innymi: bogato zdobiona biżuteria, zdjęcia, a także obrazy Łempickiej: Pierwsza komunia Święta czy Dziewczyna w Zielonej Sukience.
– To największa wystawa poświęcona Tamarze Łempickiej w Polsce – mówi Kustosz Muzeum Narodowego w Lublinie, Łukasz Wiącek. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Malarka Tamara Łempicka została okrzyknięta królową art déco. Jej prace mają w swoich zbiorach m.in. Madonna, Barbra Streisand czy Jack Nicholson.
– Łempicka dość szybko zorientowała się, że drogą do sukcesu jest popularność – mówi dr Elżbieta Błotnicka-Mazur z Instytutu Nauk o Sztuce Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Wystawę „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” będzie można oglądać tylko do 14 sierpnia w Muzeum Narodowym w Lublinie.
Fot. archiwum