10. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”
18 najnowszych filmów o tematyce historycznej weźmie udział w konkursie rozpoczynającego się dzisiaj 10. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Będą to dokumenty, reportaże filmowe oraz seriale fabularne i dokumentalne.
– Najlepsze produkcje zostaną uhonorowane statuetką „Zamość – Perła Renesansu”. Jak co roku, swój ulubiony tytuł wskażą również widzowie festiwalu – mówi dyrektor Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu Andrzej Bubeła. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ]
Na konkursowe projekcje filmowe zaprasza Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”, do Zamościa zajrzymy także w Drugiej Połowie Dnia.
W Kazimierzu Dolnym zabrzmi muzyka klezmerska
W Kazimierzu Dolnym rozpoczyna się „Festiwal Klezmerski”. To nowy projekt, choć nawiązujący do dawnego Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Wydarzenie rozpocznie wieczór filmowy w Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki. Będzie można zobaczyć dwie klasyczne produkcje nawiązujące do tradycji żydowskiej. O 16.00 zaplanowano seans „Austerii” Jerzego Kawalerowicza, a dwie godziny później widzowie obejrzą film „Dybuk”, którego akcja rozgrywa się w scenerii Kazimierza Dolnego.
W kolejnych dniach festiwalu zaplanowano liczne koncerty, warsztaty i spacery tematyczne. Impreza potrwa do 20 sierpnia. Pełny program dostępny jest na stronie wydarzenia.
Wernisaż wystawy Bogusława Lustyka „Exodus – Stygmaty Czasu”
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zaprasza na wernisaż wystawy prac Bogusława Lustyka „Exodus – Stygmaty Czasu”.
Artysta urodzony w Warszawie w 1940 r. – absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – uprawia malarstwo, rzeźbę i grafikę plakatową. Miał ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w USA, Szwecji i Niemczech. Uzyskał 25 nagród za twórczość w dziedzinie plakatu i malarstwa.
Jego pierwsze wspomnienia z dzieciństwa związane są z Powstaniem Warszawskim. Teraz nabierają one dla niego nowego, aktualnego znaczenia i wymowy uniwersalnej.
Jak pisze artysta: „Ucieczki przed śmiercią i prześladowaniami, w poszukiwaniu lepszego życia, są także teraz naszą codziennością”.
Bagaż przeżyć z dzieciństwa i obecne refleksje nie pozwalają artyście być obojętnym na teraźniejszość. W projekcie „Eksodus” używa autorskiej techniki, która polega na formowaniu sztywnego i nieelastycznego materiału – CrushArt (sztuka zgniatania).
Wernisaż rozpocznie się o godz.18.00.
Wystawa Zofii Skiby „Lublin od podwórka”
Z kolei Dom Kultury LSM zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Zofii Skiby zatytułowanej „Lublin od podwórka”.
Zofia Skiba – lublinianka, członkini Związku Artystów Plastyków Polskich i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Kocha i maluje Lublin, jego zakamarki, podwórka, odrapane i przetrawione przez czas obiekty, detale architektoniczne. Miejsca te, tak bardzo zanurzone w historii, prowokują do refleksji na temat przemijania, szacunku dla przodków.
Prace artystki prezentowane były na wystawach indywidualnych organizowanych przez Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice, Dom Kultury Kalinowszczyzna, przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, a także w Osiedlowym Domu Kultury w Łęcznej, Radzyńskim Ośrodku Kultury, Galerii Jednej Ściany w Zakrzówku oraz w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie. W latach 2012-2022 Zofia Skiba była corocznie nagradzana w konkursie „Lublin w malarstwie”.
Wernisaż rozpocznie się o godz. 17.30
Fot. Piotr Piela