25 mld euro dla Polski. Komisja Europejska zatwierdziła Krajowy Plan Strategiczny

komisja 1 750x375 2022 08 31 132241

– Komisja Europejska zatwierdziła przygotowany przez Polskę Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 – poinformował w środę (31.08) wicepremier, szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk. – To ponad 25 mld euro, w tym 17 mld euro na płatności bezpośrednie – dodał.

– Mamy to! Komisja Europejska zatwierdziła przygotowany przez Polskę Krajowy Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023-2027 – napisał w środowym (31.08) wpisie na Twitterze minister Kowalczyk.

Jak poinformował wicepremier, to „ponad 25 mld euro, w tym 17 mld euro na płatności bezpośrednie”. Wicepremier Kowalczyk podziękował „wszystkim zaangażowanym w pracę nad Planem i konsultacje”. – Dziękuję Januszowi Wojciechowskiemu – napisał.

CZYTAJ: Minister Kowalczyk: Zapewnimy rolnikom nawozy w umiarkowanych cenach

Pod koniec stycznia tego roku unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski informował, że polski plan strategiczny mógłby być w czerwcu zatwierdzony przez Komisję Europejską. Krajowy Plan Strategiczny dla WPR jest dokumentem, który przygotowuje i konsultuje z Komisją każde państwo członkowskie. Polski projekt planu został przygotowany przez ministerstwo rolnictwa, zatwierdzony przez Radę Ministrów i wysłany w grudniu 2021 roku do Brukseli w celu konsultacji.

Dokument ten jest podstawą ubiegania się przez Polskę o środki finansowe z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Wsparcie będzie skierowane głównie do rolników, ale także do przedsiębiorców i jednostek samorządu terytorialnego. Budżet Planu Strategicznego wynosi ponad 25 mld euro, z czego na płatności bezpośrednie przeznaczonych zostanie ponad 17 mld euro.

Plan ma wspierać zrównoważony rozwój polskich gospodarstw, sektora przetwórstwa oraz poprawę warunków życia i pracy w małych miejscowościach wiejskich. Wspierane będą zrównoważone metody gospodarowania, przyjazne klimatowi i środowisku. Chodzi o ochronę wody, gleby i powietrza oraz dbanie o bioróżnorodność. Plan ma sprzyjać też produkcji i wykorzystaniu energii odnawialnej. Wzmacniana będzie różnorodność gospodarcza, w tym biogospodarka.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version