W ostatni dzień sierpnia zaprosimy na finałowy koncert XXVI Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby, w lubelskich galeriach sztuki rzeźby Katarzyny Józefowicz i malarstwo Kai Kazon, Letnia Akademia Sztukmistrzów zaprasza najmłodszych na ostatnie w te wakacje nowo-cyrkowe warsztaty.
XXVI Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby
Kończy się cykl wakacyjnych koncertów w Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie. Dziś przy al. JP II w przestrzeni kościoła muzyka Antonio Vivaldiego. Cztery pory roku stanowią jedną trzecią zbioru dwunastu koncertów opublikowanych w pierwszej połowie XVIII wieku. Jedna z najbardziej popularnych utworów muzyki klasycznej wykonają artystki z Ukrainy. To skrzypaczka Lilya Tsura oraz wybitna organistka Olena Matseliukh solistką Lwowskiej Sali Muzyki Organowej i Kameralnej, a także solistką Filharmonii Lwowskiej. stale koncertuje w Szwajcarii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Tegoroczny festiwal odbywał się w ramach projektu realizowanego cyklicznie od 1997 roku. Poprzez muzykę wydarzenie ma przypominać o ważnych dla Polski chwilach. Tegoroczne wydarzenia odbywają się w ramach autorskiego projektu Podaj rękę Ukrainie. 2022-Rok Romantyzmu Polskiego. Jego autorem jest dyrektor artystyczny festiwalu Robert Grudzień.
Wystawa Katarzyny Józefowicz w CSK
W Centrum Spotkania Kultur wystawa Katarzyny Józefowicz. To rzeźbiarka, która w swoich pracach wykorzystuje głównie papier oraz tekturę. To zdaniem artystki tylko na pozór delikatne i nietrwałe materiały. Z tysięcy elementów Józefowicz tworzy ogromne, złożone konstrukcje. Spory rozgłos uzyskała dzięki pracom o Dywanach, tworzą je ogromne horyzontalne powierzchnie powstałe przez sklejenie tysięcy wyciętych z kolorowych gazet twarzy i sylwetek. Na wystawie są obiekty odnoszące się do architektury oraz języka i mediów. Praca z papierem i tekturą to dla Józefowicz rodzaj odreagowania i alternatywa dla gipsu czy kamienia, które są podstawowym budulcem dla większości rzeźbiarzy. Wystawa od nowa będzie czynna w CSK do 25 września.
Wystawa „Wystarczy” Kai Kazon
Człowiek pejzaż i zwierzęta. To główne motywy dla inspiracji Kai Kazon. Laureatki Nagrody Fundacji im. Marka Marii Pieńkowskiego oraz absolwentki warszawskiej ASP. Wystawa pt. „Wystarczy” do obejrzenia w Galerii Podlaskiej. To ósma wystawa ośmioczęściowego cyklu, dotykającego zagadnień świadomej obecności, uwagi i medytacji. Artystka poprzez ten cykl realizują obrazy – które odnoszą się do uważnego malowania. To ostatnia chwila, by zobaczyć prace Kai Kazon. Prace z przestrzeni Galerii Podlaskiej znikną jutro.
Letnia Akademia Sztukmistrzów
Żonglerka, chodzenie po taśmie, rozkręcanie talerzyków i cały wachlarz cyrkowych umiejętności przygotowali doświadczeni trenerzy dla uczestników Letnia Akademia Sztukmistrzów. To ostatnie w te wakacje spotkanie, które cyklicznie odbywa się w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego w Lublinie. Podczas warsztatów będzie również osoba prowadząca w języku ukraińskim. Wstęp na zajęcia jest darmowy, niewymagane są zapisy. Warsztaty rozpoczynają się o 18.00.
Fot. archiwum