02.08.2022 Aktualności Radia Lublin

driving g9a76ac83b 1920 2022 08 02 192941

Droga krajowa nr 82 w Łęcznej jest jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg w regionie – tak wynika  z najnowszych policyjnych raportów. W pierwszym półroczu tego roku doszło tu do 7 wypadków. Do wielu z nich na odcinku 1 km dochodzi też na drodze krajowej nr 17 w Łopienniku i Krasnymstawie, a także na DK19 w Radzyniu Podlaskim i DK48 w Ułężu.

CZYTAJ: Kom. Andrzej Fijołek o niebezpiecznych trasach w regionie: Starajmy się przewidywać – wyobraźnia na drodze jest bardzo ważna

Lubelscy naukowcy wspólnie z fizykami z Chorwacji będą poprawiać trwałość asfaltu. Poprawa trwałości nawierzchni drogowych przyniesie szereg korzyści m.in. środowiskowych, ekonomicznych i społecznych.

CZYTAJ: Naukowcy z Lublina i Zagrzebia wspólnie pracują nad poprawą trwałości asfaltu

Standardy i nadzorowanie ochrony oraz konserwacji zabytków to główne zadania Narodowego Instytut Dziedzictwa, który obchodzi swoje 60-lecie. To także upowszechnianie wiedzy po to, by każdy z nas mógł ocenić, czy znalezisko, którego dokonał np. podczas budowy domu to przypadkiem nie jest zabytek.

CZYTAJ: Dba o najpiękniejsze polskie tradycje. Narodowy Instytut Dziedzictwa obchodzi swoje 60-lecie

Każdego dnia turysta przebywający w Zwierzyńcu nie może narzekać na brak atrakcji, ale są takie dni w roku, właśnie w czasie wakacji, kiedy Roztoczański Park Narodowy tych atrakcji proponuje więcej – przez dwa dni, od rana do wieczora. Co nas czeka na tegorocznych dniach otwartych w parku, które odbędą się już w najbliższą sobotę i niedzielę (6-7.08)?

CZYTAJ: Konik polski i nietoperz – główni bohaterowie Dni Otwartych Roztoczańskiego Parku Narodowego

Janusz Kobyłka z Lubartowa wyruszył w „Rajd po krew”. Do pokonania na rowerze ma ponad 3200 km, a po drodze odwiedzi wszystkie 21 siedzib Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Polsce. Cel akcji to promocja idei oddawania krwi oraz uświadamianie ludziom, dlaczego to takie ważne. 

CZYTAJ: „Rajd po krew” wyruszył z Lublina. Janusz Kobyłka będzie promował krwiodawstwo w całej Polsce

Postać i twórczość rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego związanego z Kazimierzem Dolnym próbują przybliżyć twórcy projektu „Zainspirowani Szukalskim”. Jest to jeden z elementów trwającego Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”.

CZYTAJ: Chcą przywrócić jego imię do łask. Wystawa prac artystów zainspirowanych Szukalskim w Kazimierzu Dolnym

Program prowadziła Agata Zalewska.

Fot. pixabay.com

Exit mobile version