Lek na osteoporozę – Alfadiol – znika z polskich aptek, bo producent zaprzestał jego wytwarzania.
Jak informuje Rzecznik Praw Obywatelskich, Alfadiol to jedyny lek na polskim rynku, który zawiera syntetyczną pochodną witaminy D ułatwiającą wchłanianie wapnia w organizmie. Z dostępnością preparatu w aptekach coraz trudniej.
CZYTAJ: „To historyczny moment”. Najdroższy lek na SMA będzie refundowany
Problem z dostępnością preparatu występuje w całej Polsce, również na Lubelszczyźnie.
– Jeżeli zostały jakieś opakowania, to są to pojedyncze sztuki – informuje wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie, Tomasz Barszcz. – Być może w ogóle już tego produktu nie można zakupić w aptece. Oczywiście jest to produkt wydawany na receptę. Coraz więcej mam informacji, że tego lekarstwa brakuje w aptekach. Aktualnie podmiot, który wprowadzał produkt na rynek, zaprzestał tej czynności najprawdopodobniej z powodu wstrzymania produkcji. Sądzę, że w tej chwili występują systemowo braki na poziomie hurtowni i aptek.
Syntetyczna pochodna witaminy D zawarta w Alfadiolu nie jest aktywowana w nerkach, lecz w wątrobie, dlatego preparat może być stosowany przez osoby z upośledzoną czynnością nerek.
CZYTAJ: Lublin: bezpłatne badania pomocne w walce z osteoporozą
W sprawie interweniował również Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek. – Alfadiol został usunięty z portfolio jedynego producenta i nie będzie już dłużej dostępny w aptekach. Obecnie preparat nie posiada dostępnych zamienników, co jest szczególnie groźne dla pacjentów objętych leczeniem farmakologicznym tym lekiem. Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina, że art. 68 Konstytucji RP formułujący prawo do ochrony zdrowia, nakłada na władzę publiczną obowiązek zapewnienia obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych – napisał Wiącek.
Zwrócił się także do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o wskazanie, jakie działania zamierza podjąć resort zdrowia w związku z tą sytuacją. My również zadaliśmy te pytania, ale do momentu emisji materiału, nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.
CZYTAJ: Wiceminister zdrowia: opublikowana lista refundowanych leków zawiera wiele innowacyjnych terapii
– Zapytania o ten lek są cały czas – przyznaje kierownik jednej z lubelskich aptek, Piotr Ziółkiewicz. – Niestety, najbardziej w całej sytuacji cierpią pacjenci. Moim zdaniem tutaj brakuje przepływu informacji od Ministerstwa Zdrowia, dlaczego leku nie ma. Ewentualnie, kiedy on będzie? Gdybyśmy mieli taką informację, wtedy moglibyśmy ją przekazać pacjentowi i on już wiedziałby, że musi uzbroić się w cierpliwość. Ta informacja powinna też spłynąć do lekarzy, gdzie lekarze w tym momencie też mogą zareagować i przestawić na inne leczenie albo preparaty. Wtedy nie byłoby nerwowej sytuacji.
Mimo wszystko lekarze uspokajają. – Nie ma powodów do paniki, mamy skuteczne metody leczenia osteoporozy – stwierdza prof. Tomasz Blicharski, zastępca lekarza kierującego w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji SPSK 4 w Lublinie, a także przewodniczący Sekcji Chorób Metabolicznych Kości przy Polskim Towarzystwie Ortopedii i Traumatologii. – Jeśli chodzi o osteoporozę, to nie widzę tutaj dużego problemu, ponieważ witamina D, która zostaje dostarczana z pokarmem do naszego organizmu, ulega przemianom i powstają właśnie te metabolity, które są identycznymi z tym preparatem. W kwestii pacjentów osteoporotycznych nie mamy tutaj problemu. Możemy stosować inne preparaty witaminy D i leczyć tych pacjentów.
A co z pacjentami, którzy mają problemy nerkowe?
– Wielu pacjentów leczymy odpowiednią dawką witaminy D, a poziomy tej witaminy badamy badaniami laboratoryjnymi – wyjaśnia prof. Blicharski. – W związku z tym pomogą nam inne preparaty, które będziemy stosowali i sprawdzali poziom tej witaminy u pacjentów z niewydolnością nerek. Będziemy mogli sobie tutaj poradzić. Nie jest tak, że zostawimy naszych pacjentów bez leczenia. Będziemy ich leczyli innymi preparatami.
Co powinni zrobić pacjenci, którzy do tej pory zażywali Alfadiol?
– Powinni zgłosić się do poradni leczenia osteoporozy, zgłosić się do doktora, który wykona badanie poziomu witaminy D, który jest obecnie u pacjenta; i wprowadzić zamiennik. Po pewnym czasie trzeba sprawdzić, jaki poziom tej witaminy D znajduje się w organizmie konkretnego pacjenta – odpowiada prof. Blicharski.
CZYTAJ: Lek na osteoporozę znika z aptek. „Nie ma dostępnego zamiennika”
Jak zaznaczają lekarze, najgorsze rozwiązanie to całkowite zaprzestanie leczenia. Nieleczona osteoporoza może prowadzić do licznych powikłań, a nawet do śmierci.
Przypomnijmy, że Alfadiol zalecany jest w szczególności osobom w podeszłym wieku z niedoborem witaminy D.
CZYTAJ: Apteki całodobowe w Lublinie [ADRESY] Lista 2022
MaTo / opr. KB
Fot. pixabay.com