Bezpłatna pomoc prawna dla uchodźców z Ukrainy

family law solicitors gbaead62ac 1920 2022 08 17 174628

W lubelskim oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża Ukraińcy mogą liczyć na bezpłatną pomoc prawną. Organizacja współpracuje z Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć z Krakowa.

CZYTAJ: Ponad 130 organizacji pozarządowych z grantami na pomoc uchodźcom z Ukrainy

– Jeżeli chodzi o nasze działania, to robią się coraz bardziej sprofilowane – informuje Beata Lachowicz z PCK. – My już zabezpieczyliśmy pierwsze potrzeby. Szampony, pieluchy, mydła, żywność. To jest regularnie wydawane. W tym momencie mamy też otwarty punkt, gdzie wydajemy odzież, wózki, artykuły gospodarstwa domowego, czyli to wszystko, co dostajemy od mieszkańców miasta. Przekazujemy to dalej. Nasze działania zaczynają też być skierowane w taką pomoc prawną i tutaj mieliśmy bardzo duże potrzeby w kwestii wyjaśniania pewnych spraw, załatwianie spraw formalnych.

– Te konsultacje i pomoc prawna jest świadczona w języku ukraińskim i rosyjskim. – mówi Angelika Eberle, która świadczy pomoc prawną dla obywateli Ukrainy. – Natomiast z uwagi na to, że ten język rosyjski może nie być mile widziany, zawsze staram się zapytać na początku, czy mogę np. porozmawiać w języku rosyjskim, czy nie stanowi to problemu; bo wiem, że może to być różnie odbierane. Jeżeli komuś to nie przeszkadza, to rozmawiamy po rosyjsku.

– Ta pomoc prawna jest bardzo ważna, ponieważ osoby, które znajdują się w naszym kraj, są w różnej sytuacji – tłumaczy Lachowicz. – To są kwestie przysposobienia dzieci, to są kwestie związane z tym, że babcia przyjechała z wnuczętami, a rodzice zostali. To są takie kwestie związane z dłuższym pobytem u nas. To tysiące spraw, które były prowadzone w czasie pokoju w Ukrainie i nagle osoby znajdują się w innej rzeczywistości, a te sprawy trzeba pozałatwiać. Już trochę ochłonęliśmy, już osoby, które do nas przyjechały, znalazły mieszkanie, pracę i w tym momencie mogą zająć się takimi sprawami bardzo formalnymi.

CZYTAJ: „Sytuacja się zmienia i potrzeby są inne”. Uchodźcy z Ukrainy poszukują mieszkania, pracy czy opieki nad dzieckiem

– Mogłabym wyróżnić takie trzy kategorie spraw – zaczyna Eberle. – Po pierwsze świadczenia socjalne, druga kategoria to sprawy dotyczące prawa rodzinnego, opieki tymczasowej, opieki nad dziećmi, czasami nawet kwestie ubezwłasnowolnienia. To są naprawdę trudne i delikatne tematy. Jako Centrum Pomocy Prawnej współpracujemy też z adwokatami, czy radcami prawnymi, którzy specjalizują się właśnie w tego typu tematach. Jest to pomoc również świadczona bezpłatnie. Jest świadczona stacjonarnie na terenie Krakowa. Natomiast ja zawsze informuje, że jeżeli jest bardzo trudny temat, to jesteśmy w stanie pomóc, dać numer telefonu do takiej osoby, która może specjalistycznie pomóc, a nawet przeprowadzić całą sprawę i procedurę przed sądem. Trzecia kategoria spraw to są sprawy dotyczące zaburzeń, chorób, niepełnosprawności.

– Zazwyczaj chodzi o uregulowanie sytuacji pod kątem możliwości otrzymywania różnych świadczeń w zależności od sytuacji danej osoby – opowiada Ewelina Bury. – Przychodzą osoby np. chore, leczące się onkologiczne, niepełnosprawne, bądź mające pod opieką osoby niepełnosprawne; które nie do końca wiedzą, jak poruszać się wśród polskich instytucji i dokumentacji. Mają dokumenty z Ukrainy, które nie są honorowane w Polsce, albo są honorowane, ale pod jakimś warunkiem. Pani prawnik prowadzi ich i tłumaczy, gdzie należy się udać, z jakimi dokumentami – które muszą być przetłumaczone, a które nie. Jest to wszystko podstawą do otrzymywania różnego typu pomocy. Zdarzają się też inne sprawy – np. spadkowe. Myślę, że tutaj zasięg, zróżnicowanie tych spraw będzie duże, bo my dopiero drugi tydzień zaczynamy udzielać te porady; a już z tego, co wiem, to kilkadziesiąt osób z nich skorzystało w tamtym tygodniu. Spodziewamy się więc, że w tym tygodniu i najbliższych, zainteresowanie będzie rosło.

Porady udzielane będą systematycznie do końca grudnia. W poniedziałki, czwartki i piątki – w biurze Lubelskiego Oddziału Okręgowego, przy ulicy Puchacza 6. We wtorki i środy – w biurze Lubelskiego Oddziału Okręgowego, ul. Bursaki 17.

Porady są udzielane od 9:00 do 16:00.

LilKa / opr. KB

Fot. pixabay.com

Exit mobile version