Od nowego roku szkolnego do szkół mają powrócić elementy przysposobienia obronnego. Nie będzie to jednak osobny przedmiot.
CZYTAJ: Szturm na strzelnice. Polacy chcą uczyć się strzelać
Nauka strzelania czy szkolenie z pierwszej pomocy odbywać się mają w ramach zreformowanego przedmiotu „edukacja dla bezpieczeństwa”
– Większe zainteresowanie nauką posługiwania bronią i udzielaniem pierwszej pomocy widzimy wśród uczniów nie tylko po wybuchu wojny w Ukrainie – mówiła w Polskim Radiu Lublin dyrektor Wydziału Pragmatyki Zawodowej i Analiz w lubelskim Kuratorium Oświaty, Jolanta Misiak. – Zainteresowanie młodych ludzi wojskiem, obronnością, obserwowaliśmy jeszcze wcześniej, zanim w lutym nastąpił atak na Ukrainę. Sama wojna spowodowała też ogromne zainteresowanie strzelaniem. To oblężenie strzelnic dotyczyło też młodych ludzi. To jest kwestia zainteresowania, ale też kwestia potrzeb i konieczności – stąd to rozwiązanie, które każe wprowadzić też do edukacji te elementy strzelania.
Dyrektor Misiak zwraca uwagę na coraz większe zainteresowanie nauką w klasach mundurowych w województwie lubelskim.
Zmiany w nowym roku szkolnym mają również dotyczyć między innymi zwolnień z lekcji wychowania fizycznego. Ponadto w 2023 do matury w nowej formule podejdzie pierwszy rocznik objęty reformą edukacji, która zlikwidowała gimnazja i wprowadziła 8-letnią podstawówkę.
RMaj / opr. KB
Fot. pixabay.com