Co powinno znaleźć się w prawdziwym bukiecie zielnym oraz jak wykonać wiązanki i do czego je później wykorzystać? – tego dowiedzieli się uczestnicy warsztatów tworzenia bukietów w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie.
– W tradycji ludowej 15 sierpnia to dzień święcenia bukietów składających się z ziół, kwiatów i wszelkich płodów rolnych. Tradycja święcenia takich bukietów sięga w Europie VIII wieku. Wiązanki przechowywano później przez cały rok – mówi Dorota Lubaszewska z Ogrodu Botanicznego w Lublinie. – Zawsze powinny znajdować się w nich zioła, powinny być zboża, wrotycz, koper, słonecznik. Pamiętam, że moja babcia dawała nawet marchewkę, pietruszkę, jabłuszko – to, co obrodziło, niosła w podzięce Matce Boskiej. Taki bukiet chowano potem w stodole czy gdzieś w spiżarni, wieszano w domu. Uważano, że taki bukiet ma już później magiczną moc. Liść szałwii czy liść mięty można było podać choremu. Uważano, że takie zioło dodatkowo poświęcone ma większą moc.
Bukiety miały również chronić dom od nieszczęść czy skutków burz. Warsztaty zorganizowano z okazji jutrzejszego (15.08) święta Matki Bożej Zielnej.
RyK / opr. WM
Fot. archiwum