Właściciele ogrodów powszechnie stosują środki ochrony roślin. Przeróżne preparaty trafiają na uprawy warzyw i owoców, na kwiaty oraz nawet na trawnik. Opryski mogą chronić rośliny przed zagrożeniami lub dodawać im witalności. Niezależnie w jakim celu chcemy wykonać oprysk, pewne jest, że do tego celu przydatny będzie opryskiwacz. Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule przedstawiamy jakie są rodzaje opryskiwaczy.
Opryskiwacze ręczne, naramienne i plecakowe
Najprościej rodzaje opryskiwaczy podzielić na modele ręczne, modele naramienne oraz modele plecakowe. Poza tym, dostępne są opryskiwacze polowe, które są montowane do maszyn rolniczych, ale tego typu rozwiązania raczej nie są stosowane w przydomowych ogrodach.
Opryskiwacze ręczne z reguły mają najmniejszą pojemność (często mniejszą nić 1 litr). Zaletą takiego rozwiązania jest to, że jest niedrogie, lekkie i poręczne. Tego typu opryskiwacze obsługiwane są ręcznie na zasadzie ciśnieniowej. Wystarczy nacisnąć spust, zupełnie tak samo jak ma to miejsce w przypadku butelek z płynem do mycia okien.
W przypadku opryskiwaczy naramiennych pojemność jest znacznie większa. Tutaj pojemność wynosi od kilku do nawet kilkunastu litrów. Zbiornik tego typu jest ciężki i znacznie mniej poręczny. Jest to rozwiązanie, które nadaje się do większych ogrodów oraz do oprysków koron drzew. Działanie takich urządzeń z reguły opera się na podciśnieniu.
Opryskiwacze plecakowe to rozwiązanie, dzięki któremu kanistry z cieczą mogą być zamontowane na plecach. Tego typu rozwiązania nie opierają się wyłącznie na podciśnieniu, gdyż łatwo znaleźć tego typu opryskiwacze akumulatorowe lub spalinowe.
Sposób zasilania opryskiwaczy – jaki wybrać?
Do drobnych prac ogrodowych powinny wystarczyć opryskiwacze ręczne, które opierają się na podciśnieniu. Natomiast do większych ogrodów oraz dla sadowników dobrym rozwiązaniem są elektryczne opryskiwacze. Dobrze, gdy są wyposażone w akumulator, który umożliwia bezprzewodową pracę. W przypadku gdy oprysk dotyczy dużych powierzchni (głównie rolniczych a nie ogrodniczych) można także stosować najmocniejsze rozwiązania oparte na silnikach benzynowych lub olejowych.
Jak przygotować się do oprysków?
Planując oprysk warto także pomyśleć o zakupie dodatkowych urządzeń komplementarnych, które pomogą w przeprowadzeniu prac. Podstawą jest zakup cieczy, która będzie rozprowadzana. Poza tym, warto pomyśleć o odpowiednim stroju, który będzie chronił skórę tak aby opryski nie dotykały skóry.
Kolejnym tematem, o którym warto pomyśleć są narzędzia do obserwacji opryskiwanej powierzchni. Niektórzy sadownicy/rolnicy korzystają z nowoczesnej lornetki, natomiast inni decydują się na monitorowanie oprysków np. przy użyciu specjalnie zaprogramowanego drona. Co ciekawe, rynek dronów stosowanych do oprysków mocno się rozrósł i coraz więcej mniejszych sadów i gospodarstw rolniczych decyduje się na takie rozwiązanie.
Artykuł Sponsorowany