Nietypowa fontanna stanie w Tarnogrodzie

mapa rzezba 3 2022 08 17 193354

W tarnogrodzkim parku stanie jedyna na świecie fontanna w kształcie mapy, którą przecinają nożyczki – symbol Tarnogrodu. Nożyczki zostaną odlane z brązu o wysokości 3 i pół metrów. Całość dopełnią pionowe strumienie wody o wysokości do 2 metrów, oświetlone światłem o zmiennych kolorach.

CZYTAJ: „To nie tylko wypożyczalnia książek, ale instytucja kultury”. Nowe oblicze biblioteki w Tarnogrodzie

– To kolejny krok w rewitalizacji miasta. Najpierw dom kultury, potem biblioteka a teraz czas na rynek i znajdujący się tam park – mówi burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec. – Znajdujemy się teraz na placu budowy, delikatnie powiedziawszy, naszej kolejnej – mam nadzieję – perełki. Dlaczego park jest wyjątkowy? Przez to, co się tutaj będzie znajdowało, czyli jedyna mi znana fontanna z nożyczkami.

– Jest dosyć nietypowo i nowocześnie – ocenia Sabina Mazurek-Zawadzka, współprojektantka formy fontanny. – Tak naprawdę o taki efekt architektoniczny nam chodziło, żeby ożywić przestrzeń miasta i wprowadzić trochę nowoczesności, aczkolwiek z dużymi nawiązaniami do tradycji. W środku pojawi się fontanna w formie mapy. Stara mapa, tak naprawdę historyczna, którą wygrzebaliśmy z archiwów. Ona będzie zatopiona w nowoczesnej, betonowej bryle, w to będą wbite nożyce 3,5-metrowe, które nawiązują do herbu Tarnogrodu i do Muzeum Nożyczek.

– Fontanna będzie nietypowa w swojej formie, bo tak na pierwszy rzut oka może nam się kojarzyć mapa i nożyczki, które ją przecinają – opowiada burmistrz. – A to jest mapa Tarnogrodu i na niej będzie data, wtedy, kiedy Tarnogród stracił prawa miejskie – bo Tarnogród kiedyś był dynamicznie rozwijającym się miasteczkiem, ale później zaczął podupadać. Wybuchło powstanie styczniowe, mieszkańcy Tarnogrodu aktywnie brali w tym udział i nam te prawa miejskie zabrano. Ten etap upadku mamy już dawno za sobą i Tarnogród teraz nam się pięknie rozwija.

– Na całym terenie parku będą ukryte nożyczki – zapowiada Sabina Mazurek-Zawadzka. – Będzie ich najprawdopodobniej 10 sztuk i będzie to coś, na zasadzie takiej interaktywnej zabawy „znajdź nożyczki”.

CZYTAJ: „Fontanna to nie kąpielisko”. Władze miasta apelują o zaprzestanie kąpieli na pl. Litewskim

– Zwróćmy uwagę, że tutaj są murki – zauważa Paweł Dec. – Dlaczego? Ten park nie będzie płaski. Każda jego część będzie podniesiona, jedna wyżej, druga niżej; tak, żeby ta przestrzeń nie była taka płaska, tylko żeby stała się atrakcyjnie zagospodarowana. Park oczywiście zielony. Posadzonych będzie dodatkowo 22 drzewa z gatunku lipa.

– Pomysł fontanny w kształcie nożyczek nie wziął się znikąd – tłumaczy Joanna Puchacz, dyrektor miejskiej biblioteki publicznej w Tarnogrodzie. – Jest to konsekwencja pewnych działań promocyjnych miasta. Dla nas najważniejszy jest herb Tarnogrodu – a jest nim gryf trzymający w swoich szponach nożyce krawieckie. Mogła być to fontanna bardzo zwykła, ale jest niezwykła, ponieważ na pewno przyciągnie mnóstwo zwiedzających osób. Takiej fontanny jeszcze nigdzie nie ma. Połączenie fontanny, herbu i Muzeum Nożyczek, myślę, że jest wielką promocją naszego miasta.

– Gdybyśmy tutaj zrobili jakąś niewielką formę, to ona by się zgubiła tu pośród tego wszystkiego – wyjaśnia burmistrz. – To musi być adekwatne do wielkości, żeby zachować proporcje i żeby niedługo można było sobie posiedzieć na ławeczce w cieniu tych lip, posłuchać wody, popatrzeć na coś innego, wyjątkowego. Myślę, że tak Tarnogród będzie postrzegany na zasadzie: O! Fontanna w kształcie nożyczek, zatrzymam się, żeby popatrzeć.

Zakończenie prac jest planowane na koniec września. Koszt inwestycji wynosi 1,5 miliona złotych, w tym połowa została sfinansowana z Unii Europejskiej.

AP / opr. KB

Fot. AP / nadesłane wizualizacje

Exit mobile version