KGP: od początku roku doszło do 353 wypadków drogowych z udziałem hulajnóg elektrycznych

hulajnoga8 2022 08 13 130938

Od początku roku w Polsce doszło do 353 wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w zdarzeniach tych zginęło trzech kierujących hulajnogami, a 284 zostało rannych. Jednocześnie odnotowano 66 innych poszkodowanych. Byli to najczęściej rowerzyści lub piesi.

CZYTAJ: „Odpowiedni strój poza umiejętnościami to podstawa”. Policja apeluje do kierowców motocykli i skuterów

Od maja ubiegłego roku obowiązują przepisy, które regulują zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych. Przewidują, że tym jednośladem można poruszać się po ścieżce rowerowej. W przypadku jej braku hulajnoga może korzystać z drogi dla samochodów, ale tylko w przypadku, gdy obowiązuje tam ograniczenie do 30 km/h. Gdy dozwolona prędkość jest wyższa, to należy poruszać się chodnikiem.
Robert Opas z Komendy Głównej Policji przypomina, że na chodniku kierujący hulajnogą musi stosować się do określonych zasad, czyli ustępować pierwszeństwa pieszym i poruszać się z prędkością, z jaką poruszają się piesi. Dodaje, że dozwolona prędkość, z jaką w ogóle może przemieszczać się tym jednośladem, to 20 km/h.

CZYTAJ: Wiceszef MSWiA: komendant główny policji wyznaczył 1 mln zł nagrody za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy

Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu lub utrudnianie mu poruszania się po chodniku grozi mandat w wysokości 300 złotych. Z kolei kara za przekroczenie prędkości tym pojazdem wynosi od 50 do nawet 400 złotych. Policja przypomina, że zabronione jest przewożenie hulajnogą innych osób, a także zwierząt czy towarów. Robert Opas wyjaśnia, że hulajnogą elektryczną może poruszać się tylko kierujący.

Za przewożenie innych osób, zwierząt lub towarów hulajnogą grozi mandat w wysokości 300 złotych. Zabronione jest również poruszanie się tym jednośladem pod wpływem alkoholu. W tym przypadku grozi mandat do 2500 złotych.

IAR / RL / opr. AKos

Fot. archiwum

Exit mobile version