Kiedy sprawdzi się odzież softshellowa?

glowne 2022 08 01 121918

Nieodłącznym elementem ubioru podczas trekkingu w górach, spaceru nad morzem w wietrzny jesienny dzień, jak i codziennego treningu biegowego jest odzież softshellowa. Dzięki swoim właściwościom podbiła serca wielu pasjonatów sportu i turystyki, którzy cenią sobie komfort podczas uprawiania swoich ulubionych aktywności.

Dlaczego softshell jest tak wyjątkowy?

Materiał ten powstał w odpowiedzi na potrzeby osób, które w trakcie lub po wysiłku na zewnątrz są narażone na wychładzające działanie wiatru. Wyobraźmy sobie, że wybieramy się na spacer po Górach Świętokrzyskich, znajdujących się na Kielecczyźnie, znanej z wietrznego klimatu. Po pewnym czasie wędrówki między Świętym Krzyżem a Łysicą czujemy, jak nasz organizm się rozgrzewa, a skóra zaczyna wytwarzać parę wodną, która osadza się na odzieży. Często przy wilgotnych ubraniach i chłodnym wietrze możemy nabawić się co najmniej przeziębienia, tak więc warto zadbać o dostosowaną do warunków ochronę termiczną, by chronić swoje zdrowie.

Z czego składa się softshell i jakie ma właściwości?

Na ogół materiał typu softshell posiada trzy warstwy. Jest to zewnętrzny poliester, membrana oraz wewnętrzny polar lub dzianina, które zapobiegają wyziębieniu organizmu i zapewniają komfort termiczny. Taka budowa sprawia, że materiał jest całkowicie nieprzewiewny, a mimo to oddychający. Dodatkowo jest też w niewielkim stopniu wodoodporny, gdyż posiada przez pewien czas warstwę impregnacji DWR.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie softshella?

Ile osób, tyle potrzeb, tak więc warto przemyśleć, czego dokładnie wymagamy od odzieży. Przy zakupie softshella należy zwrócić uwagę na krój, który zapewni wygodę użytkowania przy wybranej przez nas aktywności, jak również liczbę kieszeni oraz systemy regulacji. Kolejną kluczową sprawą jest izolacja termiczna — jako użytkownik będziemy mieć inne potrzeby zimą (wtedy wybierzemy odzież z ciepłą podszewką), a inne latem (skupimy się na ubraniach z cienkiego softshellu z oznaczeniem Q.M.C., które oznacza szybkie odprowadzanie wilgoci). Powinno się również wziąć pod uwagę stopień wiatroszczelności i gramaturę ubioru. Różne modele odzieży typu softshell możemy znaleźć w sklepie Jack Wolfskin: sklep.jack-wolfskin.pl/kobieta/spodnie-i-spodnice/spodnie-softshell-damskie.html, gdzie możemy na konkretnych przykładach porównać właściwości poszczególnych ubrań.

Jak używać softshella w ubiorze warstwowym?

Zależnie od wybranego typu, softshell powinien stanowić warstwę pośrednią lub zewnętrzną naszego ubioru. Przykładowo, jeśli zależy nam jedynie na ochronie przed wiatrem, pod softshella zakładamy jedynie bieliznę termoaktywną lub koszulkę termiczną. W chłodne dni, szczególnie zimą, warto ubrać dodatkową warstwę docieplającą, jaką może być polar lub sweter. Modele, w których nie zastosowano membrany i kaptura, mogą stanowić warstwę pośrednią, na którą zakładamy odzież przeciwdeszczową. Te, które mają zarówno membranę jak i kaptur mogą z powodzeniem zastąpić klasyczną kurtkę hardshellową. W użytkowaniu softshella kluczowym jest zadbanie o własny komfort termiczny, aby zapobiegać wychłodzeniu jak i przegrzaniu organizmu, dlatego też liczbę warstw ubrań dobieramy, tak by czuć się swobodnie podczas wykonywania aktywności fizycznych na świeżym powietrzu.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version