Konik polski i nietoperz – główni bohaterowie Dni Otwartych Roztoczańskiego Parku Narodowego

park 2020 04 03 164528 2021 01 09 133213 1140x570 2021 08 06 201018 750x375 2022 07 02 153034 2022 08 02 174941

Każdego dnia turysta przebywający w Zwierzyńcu nie może narzekać na brak atrakcji, ale są takie dni w roku, właśnie w czasie wakacji, kiedy Roztoczański Park Narodowy tych atrakcji proponuje więcej – przez dwa dni, od rana do wieczora. Co nas czeka na tegorocznych dniach otwartych w parku, które odbędą się już w najbliższą sobotę i niedzielę (6-7.08)?

ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroki Roztoczańskiego Parku Narodowego

Konik polski i nietoperz to główni bohaterowie tegorocznych Dni Otwartych Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zaczynamy od Lubelskich Spotkań z Przyrodą pod tytułem „Roztoczańska przygoda z konikiem polskim”, symbolem naszego parku – mówi dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego Andrzej Wojtyło: – W tym dniu chcielibyśmy głównie zaakcentować 40. rocznicę hodowli konika polskiego w RPN-ie. Od 1982 roku Roztoczański Park Narodowy prowadzi hodowlę rezerwatową. Jest ona w bezpośrednim sąsiedztwie Zwierzyńca, w tzw. ostoi. Początkowa powierzchnia była niewielka, kilkuhektarowa. Dzisiaj mamy 180 hektarów przeznaczonych dla hodowli rezerwatowej konika polskiego, gdzie przyszło na świat ponad 200 koników polskich. Od 1995 roku mamy też hodowlę stajenną konika polskiego we Floriance.

Tam będzie można zwiedzić ośrodek hodowli zachowawczej, ale nie tylko: – Będzie można zobaczyć, jak są wykonywane codzienne prace gospodarcze w hodowli stajennej, pokaz podkuwania koni. Otwieramy również Izbę leśną we Floriance, gdzie będziemy prezentować smaki Roztocza, gdzie panie z kół gospodyń wiejskich będą piekły podpłomyki czy też inne specjały – dodaje Andrzej Wojtyło.

CZYTAJ: Letnia szkoła jeździecka we Floriance

Turyści chętnie odwiedzają Zwierzyniec. Z dni otwartych cieszą się mieszkańcy i lokalni przedsiębiorcy: – Co roku czekamy na to wydarzenie. W tym roku tym bardziej nie możemy się doczekać, bo jeden dzień poświęcony jest konikowi polskiemu, a drugi nietoperzom. Są tu piękne tereny i gościnni ludzie.

– Oprócz festynu ekologicznego, gdzie będą stoiska parków narodowych, organizacji samorządowych, kół gospodyń wiejskich, które będą prezentowały smaki Roztocza, muzykę, stroje, rękodzieło, będzie prowadzona selektywna zbiórka odpadów – mówi Andrzej Wojtyło. – Chcemy też zaproponować bezpłatne zwiedzanie Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego.

Każdy, kto przekroczy próg Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego zobaczy wystawę, dioramy, ale także nietypową wystawę o nietoperzach – motywu przewodniego drugiego dnia wydarzenia.

– W sali prelekcyjnej przygotowaliśmy jaskinię, środowisko życia takich nietoperzy – zachęca kierownik Ośrodka Paweł Marczakowski. – Będzie ona zaciemniona i będą w niej pokazane nietoperze. Dla wielu z nas jest to o tyle ciekawe, że my nie jesteśmy w stanie tych ultradźwięków, które wydają nietoperze, słyszeć. Natomiast tutaj, za pomocą odpowiedniej aparatury głosy te zostały nagrane, wzmocnione i będziemy mogli słyszeć, jak te nietoperze się odzywają.

Zastępca dyrektora Parku Tadeusz Grabowski wśród gąszczu propozycji zaprasza na rajd rowerowy „40×40” oraz wystawę poświęconą Zamoyskim: – Mamy do przejechania ok. 40 km na trasie ze Zwierzyńca przez Floriankę do Górecka Starego i Józefowa. Ten rajd związany jest z jubileuszem 40-lecia hodowli konika polskiego w RPN. Przy tej okazji będziemy mogli zobaczyć we Floriance jak się kuje konie, po co się je kuje. Będziemy uczestniczyć w wernisażu fotograficznej wystawy historycznej „Jan i jego bliscy”.

CZYTAJ: Przez trzy miesiące będą patrolować park narodowy. Roztoczańska Konna ruszyła na szlak

To jeszcze nie wszystko. Miłośnicy Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody będą mogli obejrzeć pokazy kawaleryjskie – mówi kierownik Zespołu Udostępniania Parku Łukasz Sędłak: – Będziemy pierwszy raz na Lubelszczyźnie oglądali taką ciekawą konkurencję, jak tor walki, czyli nietypowe zawody, gdzie mamy skoki, później różne konkurencje władania bronią białą. Wszystkie te konkurencje będą w jednym przejeździe. One są bardzo widowiskowe. Mamy zgłoszonych ok. 15 zawodników. W przerywnikach pomiędzy przejazdami, dla nadania kolorytu zawodom, wystąpią również panie konno. Będzie to taniec konny, bardzo widowiskowy. Dodatkowym tłem dla zawodów będzie konik polski. Oferujemy przejażdżki w siodle oraz koniki polskie zaprzęgnięte w bryczki.

CZYTAJ: Informują i dbają o ochronę przyrody. Konni strażnicy przemierzają Roztocze 

Lubiący leśne spacery będą mogli zajrzeć na Piaseczną Górę, na trasie pojawiły się bowiem pulpity i plansze edukacyjne

– Dni Parku organizujemy tak, aby przybliżyć wszystkim mieszkańcom Roztocza i turystom naszą codzienną pracę. Chcemy pokazać cele, jakie stoją przed Parkiem Narodowym – wykonywanie zadań ochronnych, udostępnienie dla nauki i turystyki czy też edukacja ekologiczna – mówi Andrzej Wojtyło.

CZYTAJ: „Bez niej być może nie byłoby dziś Roztoczańskiego Parku Narodowego”. 2022 rokiem Aleksandry Wachniewskiej

Na wszystkie wydarzenia i atrakcje wstęp bezpłatny.

Radio Lublin jest patronem medialnym wydarzenia.

AP/ opr. DySzcz

Fot. archiwum / roztoczanskipn.pl

Exit mobile version