Lublin: szykuje się archeologiczny weekend pełen wrażeń

pm archeologia 240822 009 2022 08 24 182409

Rekonstrukcje rycerskich bitew, średniowieczne i renesansowe warsztaty oraz pokazy dawnego rzemiosła. W sobotę (27.08) rozpocznie się lubelski „Weekend z Archeologią”. To druga edycja tego wydarzenia.

CZYTAJ: Lublin: Przenieś się do średniowiecznego miasta podczas „Weekendu z archeologią”

– Będzie to okazja, by zanurzyć się w historię dawnego Lublina – mówi wicedyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie, dr Marcin Gapski. – Przeniesiemy się do Lublina nowożytnego, Lublina, który był siedzibą Trybunału Koronnego, Lublina, w którym nie tak dawno zawarto Unię Lubelską. Zamek renesansowy, Lublin renesansowy. Te elementy z życia renesansowego miasta zostaną zaprezentowane.

– Drugi taki mocny element to jest Lublin średniowieczny – dodaje Gapski. – Lublin XIV-wieczny, Lublin za czasów Kazimierza Wielkiego, dochodzi wtedy do wielkich inwestycji – budowany jest zamek, murowane miasto otoczone murami. Bardzo ważny moment w naszych dziejach.

– Pierwszego dnia będziemy mieli między innymi różnego rodzaju pokazy, np. inscenizację sądu miejskiego, tkactwo – zapowiada Marta Cyran, koordynatorka sekcji archeologicznej Muzeum Narodowego w Lublinie. – Będzie zbrojownia. Oczywiście te wszystkie obiekty i stanowiska oraz repliki do obejrzenia nie będą milczały. Będą przemawiały właśnie poprzez rekonstruktorów. Oni będą objaśniać, do czego służyły te przedmioty i to chyba jest największa wartość takiego wydarzenia.

– Jestem w stroju muszkietera, bo oprócz zwykłego wamsa, pludrów, kapelusza, mam właśnie muszkiet i oporządzenie, które jest do tego muszkietu – opowiada Tomasz Samuła z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej. – Pierwszego dnia, czyli w sobotę, skupimy się na XVII wieku. Będzie m.in. musztra dla muszkieterów, którzy – oprócz tego, jak się ładuje muszkiet i z niego strzela – pokażą, jak poruszają się w kilkuosobowej formacji. Na pewno wybrana osoba będzie mogła spróbować strzelić z działa. Będzie na pewno głośno. Będziemy prezentować różnego rodzaju broń palną ręczną i działa.

– Drugiego dnia przeniesiemy się do wieku XIII – informuje Marta Cyran. – Do takiego momentu, kiedy tutaj oprócz donżonu, nie było żadnych obiektów murowanych, natomiast Zamek był drewniany. Należy sobie wyobrazić ten drewniany gród i w tym grodzie rzemiosła – charakterystyczne dla okresu średniowiecza. Będą również pokazy walk rycerskich i – co ciekawe – będzie pani sokolniczka, która pokaże prace z sokołem. Sokolnictwo we wczesnym średniowieczu było jednym z lubianych zajęć elit. Oczywiście oblężenie donżonu przez Tatarów – taką inscenizację też przygotujemy. Będzie można strzelać z łuku.

– Uzbrojony jestem w dość długi łuk, jako pancerza używam dwóch warstw przeszywanego materiału oraz kolczugi – mówi Łukasz Grzegorczyk, przedstawiciel sylwetki łucznika z końca XIII wieku. – Całość tworzy wielowarstwowe opancerzenie, które zapewniało całkiem niezłą ochronę przed strzałami. Będzie stanowisko łucznicze, gdzie będzie można spróbować swoich sił pod okiem członków naszego stowarzyszenia. Będzie rzucanie oszczepem, będą prezentacje broni czarnoprochowej. Także prezentacje walk, potyczek i scenek z epoki.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa dot. Weekendu z Archeologią

– Będziemy mieć 3 niezwykle ciekawe opowieści – opowiada Marta Cyran. – O najważniejszych miejscach i stanowiskach archeologicznych, które są w tej chwili kopane na Lubelszczyźnie, między innymi Czermno, Lublin, odbędzie się również prezentacja najnowszych odkryć z terenu Chodlika. Łącznie z bardzo ciekawą prezentacją najnowszych technologii, które są obecnie używane w archeologii. Archeologia to nie tylko łopata i rysownica, ale też zdjęcia lotnicze, georadar.

Pokazy i warsztaty w ramach „Weekendu z Archeologią” odbędą się na dziedzińcu Zamku Lubelskiego oraz na błoniach. Oficjalne otwarcie spotkań zaplanowano w sobotę o godzinie 12.00.

Szczegółowy program na stronie Muzeum Narodowego w Lublinie.

MaTo / opr. KB

Fot. Piotr Michalski

Program

27 sierpnia (sobota) – zamek lubelski i błonia pod zamkiem

12.00 – uroczyste otwarcie
Pokazy i warsztaty:
12.30–18.00 – dziedziniec zamkowy
– kaligrafia – pokaz i nauka pisania metodami i przyborami historycznymi
– oświetlenie w średniowieczu – łuczywa, kaganki, wyrób świec metodami historycznymi, techniki rozpalania ognia
– warsztat tkacki – pokaz i nauka tkania krajek i ozdobnych sznurków
– gry i zabawy średniowieczne – pokaz i nauka średniowiecznych gier planszowych i losowych
– średniowieczna mennica – bicie monet
– stanowisko kata
– zbrojownia zamkowa
12.30–18.00 – teren przed zamkiem i błonia
– broń czarnoprochowa w historii
– kuźnia średniowieczna – pokazy kucia uzbrojenia i przedmiotów użytku codziennego
– warsztat barwiarski – farbowanie tkanin metodami historycznymi
– wyrób łuków i strzał
– warsztat szewski – produkcja obuwia i innych przedmiotów skórzanych
– tory łucznicze – pokaz i nauka strzelania z łuku
– tor oszczepniczy – pokaz i nauka rzucania oszczepami

W XVII-wiecznym zamku – inscenizacje historyczne:
12.30 – teatr walki – pokaz szermierki historycznej (dziedziniec zamkowy)
15.00 – pokaz artyleryjski (błonia pod zamkiem)
16.00 – przegląd formacji zbrojnych piechoty i pokaz musztry XVII-wiecznej (dziedziniec)
17.00 – inscenizacja sądu miejskiego (dziedziniec zamkowy)
17.30 – pokaz tańca z warsztatami – zespół Belriguardo
18.00 – występ zespołu muzyki dawnej Kompania Świętego Wita (dziedziniec zamkowy)

28 sierpnia (niedziela) – zamek lubelski i błonia pod zamkiem

10.30 – zajęcia dla dzieci – wykonywanie egipskich amuletów. Zapowiedź wystawy „Magia starożytnego Egiptu” (sala edukacyjna, obowiązują zapisy)
Pokazy i warsztaty:
13.00–17.30 – dziedziniec zamkowy
– kaligrafia – pokaz i nauka pisania metodami i przyborami historycznymi
– oświetlenie w średniowieczu – łuczywa, kaganki, wyrób świec metodami historycznymi, techniki rozpalania ognia
– warsztat tkacki – pokaz i nauka tkania krajek i ozdobnych sznurków
– gry i zabawy średniowieczne – pokaz i nauka średniowiecznych gier planszowych i losowych
– średniowieczna mennica – bicie monet
– stanowisko kata
– zbrojownia zamkowa
13.00–17.30 – teren przed zamkiem i błonia
– broń czarnoprochowa w historii
– kuźnia średniowieczna – pokazy kucia uzbrojenia i przedmiotów użytku codziennego
– warsztat barwiarski – farbowanie tkanin metodami historycznymi
– wyrób łuków i strzał
– warsztat szewski – produkcja obuwia i innych przedmiotów skórzanych
– tory łucznicze – pokaz i nauka strzelania z łuku
– tor oszczepniczy – pokaz i nauka rzucania oszczepami

W XIII-wiecznym grodzie – inscenizacje historyczne (dziedziniec zamkowy):
13.30 – przegląd formacji XIII-wiecznej piechoty i pokaz szyków zbrojnych
14.30 – turniej rycerski
15.30 – turniej plebejski – turniej gier i zabaw średniowiecznych dla publiczności
16.30 – inscenizacja najazdu mongolskiego, oblężenie donżonu
17.00 – pokaz sokolniczy

Prezentacje, filmy i wykłady popularnonaukowe:
27 sierpnia (sobota)

12.30–14.00 – warsztat konserwatora muzealnego – prezentacja metod i efektów konserwacji ceramiki archeologicznej (dziedziniec zamkowy)
14.00–15.30 – zastosowanie nowych technologii w archeologii – prezentacja wyników interdyscyplinarnych badań i dokumentacji Instytutu Archeologii UMCS na stanowiskach archeologicznych Lubelszczyzny (dziedziniec zamkowy)
15.30 – dr Rafał Niedźwiadek, Lublin – „Archeologia prawdę Ci powie…, czyli o badaniach dawnego Lublina” (wykład w sali kinowej)
16.30 – dr Tomasz Dzieńkowski, Instytut Archeologii UMCS – „Gród Czermno (Czerwień) – pomiędzy Wschodem a Zachodem. Najnowsze badania” (wykład w sali kinowej)

28 sierpnia (niedziela)

13.00–15.00 – warsztat konserwatora muzealnego – prezentacja metod i efektów konserwacji ceramiki archeologicznej (dziedziniec zamkowy)
14.00–15.00 – zastosowanie nowych technologii w archeologii – prezentacja wyników interdyscyplinarnych badań i dokumentacji wykonywanych na stanowiskach archeologicznych Lubelszczyzny (dziedziniec zamkowy)
15.00 – dr Łukasz Miechowicz, Instytut Archeologii i Etnologii PAN – „Między bagnem a rzeką. Kotlina Chodelska we wczesnym średniowieczu” (wykład w sali kinowej)
18.00 – kino zamkowe – pokaz filmu Indiana Jones. Poszukiwacze zaginionej arki. Zapowiedź wystawy „Magia starożytnego Egiptu” (sala kinowa)

Exit mobile version